E enjte, 20.06.2024, 07:52 PM (GMT+1)

Editorial » Ukaj

Ndue Ukaj: Propaganda e egër ideologjike

E shtune, 02.05.2020, 04:57 PM


Ndue Ukaj:

Apologjetë dhe besimtarë të pushtetit të tanishëm kanë hyrë furishëm në tufën e militantëve të verbuar politikë dhe po bëjnë çmos të forcojnë makinerinë e propagandës së egër ideologjike e politike, për Mesian politik të Kosovës.

Në një mjedis social si ky i ynë, me plot mungesa, është e lehtë të shfrytëzosh pakënaqësitë e shumta, që janë edhe historike, për të krijuar kultin e njëshit, të barasvlefshëm me kultin e profetit.

Konica i ditur qëmoti i këshillonte shqiptarët e mjerë që të shëroheshin nga dashuria për individin, sepse vetëm kështu e ndihmon Shqipërinë dhe i kontribuonin asaj. Kurse pas një shekulli, janë bërë bashkë plot gazetarë, media e opinionbërës, për t’i mësuar e këshilluar shqiptarët sesi ta duan individin.

Por ne - siç thoshte shkrimtari i madh Gabriel Garcia Marquez, s'jemi më kalamaj që të presim Mesian politik.

Ndaj, të jeni të sigurtë, propaganda e juaj e egër, një ditë do të bie dhe pas do të mbetet llum i madh që keni mbjellë.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora