E diele, 14.04.2024, 12:15 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Si shkruhet sakt historia?

E shtune, 02.05.2020, 12:53 PM


Nga Frit RADOVANI:

VIRUSI PYET: PO KET A E DINI

SI  SHKRUHET  SAKT  HISTORIA ?

WHISKY ASHT ANTIVIRUS

Akademikët tanë perpara se me fillue me shkrue per “Historinë e lavdishme të Partisë” dhe “Rilindjes” saj, pijnë një gotë Whisky Antivirus. Fillon pastrimi trunit.

Historia del e saktë dhe nuk lejon hymjen e Virusit!

Ajo gotë i kjartëson mendjen, per mos me gabue datat!

Mbas saj gota e dytë i kujton fakte të tjera ma të sakta!

Zhduken dhe disa figura të dyshimta e shumë të vjetra.

Në se fillon thamja e fytit, me te fillon edhe harresa…

Gota e tretë i zhdukë çfaqjet e Virusit (thatsinës fytit e pakjartësinë e mendimeve) dhe, ia kjartëson pamjen, tue i forcue besimin tek vetja se: “Vetem Ashtu Asht!”

Edhe po pat dyshime, Whisky i jep guximin e shkrimit.

Në fund të shishes, libri asht i saktë dhe perputhet me faktet e shkrueme edhe nga Akademikët e Akademisë, së para vitit 1985, kur asht botue Fjalori Enciklopedik i Akademisë Antishkencore të Tiranës së tiranve…Amen

Melbourne, 2 Maji 2020.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora