E shtune, 18.05.2024, 10:50 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Kujtoj…sot, një nder letrat e At Gjergj Fishtës

E premte, 17.04.2020, 04:45 PM


Nga Fritz RADOVANI

Kujtoj…Sot, mbas disa vjetësh...

Një nder letrat e At Gjergj Fishtës:

Shkelqësisë së Tij Françesko Jakomoni, Luogotenente:

Shkoder, 23 shtator 1939

Shkelqësi,

Mendoj se ma i miri gjuhëtar i gjuhës shqipe në Europë, asht Profesor Norbert Jokli, me kombsi çfute, qi, para Anshlusit, ishte bibliotekar i Universitetit të Vjenës e profesor gjuhsije në të njajtin universitet. Tashti, më shkruen prej Vjenet, se autoritetet lokale i kanë thanë këtij albanologu të shquem që të largohet, mbrenda 30 ditësh, prej territorit të Raihut.

Ai, tashma, asht i ndryem, beqar, me nji fat mjaft modest, Atij, natyrisht i duhet të rropatet me gjetë ndonji vend, kudo të jetë, sa me jetue. Duket se don me shkue n’ Amerikë.

Shkelqësi, pa dyshim, do t’ ishte nji fatkeqsi e madhe per gjuhën kombtare shqipe, në kjoftë se ky shkenctar, me famë europjane, qi unë e njof e qi, me autoritetin e tij të pa diskutueshëm, ka majtë gjatë interesin e filologve ma të permendun per gjuhen shqipe, të jetë i shternguem me braktisë Europen.

Kombi shqiptar, i tani, do t’ ju dij per nderë shumë, në se Shkelqësia e Juej të mundet me gjetë mundsinë e t’ a bajnë me ardhë në Shqipni, tue i caktue aty nji vend, edhe pse jo aq fitim prues, megjithate të pershtatshëm per famen e tij si shkenctar e gjuhëtar i shquem.

Jam i sigurt se do t’a merrni në konsideratë dashamirse këte propozim t’emin, qi unë e paraqes n’ emen të t’ gjithë intelektualve shqiptarë.

Perfitoj prej rastit, per t’ Ju lutë, të pranoni ndjenjat e respektit ma të madh dhe me mirnjoftje të thellë.

Shkelqësisë s’ Uej,

i dëvoçëm e mirnjoftës

At Gjergj Fishta O.F.M.

Shenim nga F.Radovani:

Nuk besoj se ka nevojë per koment ky dokument origjinal!

Melbourne, 16 Prill 2020.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora