E diele, 25.02.2024, 01:42 AM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Kush ishte bota ime?!

E enjte, 30.04.2020, 09:29 AM


Nga Fritz RADOVANI: Pyetja 5.

VIRUSI  PYET:  PO  KET  A  E  DINI

“KUSH   ISHTE  BOTA  IME ?!”

“1 MAJI” N’PEKIN...

VIRUSI  TREGON:

“UNË KAM LINDUR NË KINËN E MAOS TIM… AI E DONTE EVERIN !”

“EDHE EVERI NUK IA PRISHTE PARIMET E REVOLUCIONIT MAOS…”

“ATA ISHIN MIQË E VËLLEZËR, SIKUR T’I KISHTE BËRË NJË NËNË.”

“KËTE NUK E KAM THËNË UNË, PO E PROVOI REVOLUCIONI I 1967!”

“EEEE…IKËN TË GJORËT, SA KAMPET I HAPËN ATA ATËHERË…!!

“LEXONI VEPRAT, LIBRAT E REALIZMIT SOCIALIST… ATY I KINI !”

“DONI T’I KUJTONI ? – TË DY KISHIN NJË KOKË, NJË GJUHË E NJË…” EVERI PARA SE TË MATUFOSEJ… I THONTE NJË NATË KOBRES VET:

“MOS QOFSHIN HARRUAR, SA MBYTËM E VRAMË NGA ARMIQËT ?! AS KENI PER T’A DITUR KURRË O FUKARENJË E INJORANTË… NEVE KEMI DITUR T’ LUANIM ROLIN, PO KUJTONI SE U PRISHEM ME ATE MOJ…SI I THONIN, ATIJ MOJ QË NGRENTE GJARPINJË,.. HE, MAO?!”

Tregonte Nexhmija një natë dimni… Erdhi Everi mjaft i merzitur dhe u ul tek vendi ku rrinte zakonisht... Mbas pak kohe filloi të gërhiste, po flinte. Kur u zgjua më pyeti: I vranë ato moj Nexhi? – Ke ato? Ato dy moj që kemi biseduar mbremë... Ngjante ndonjëherë që ai harronte. Pyeta edhe  Kadriun, dhe më tha se i kishin vrarë... Jo moj, më tha Everi, Kadriu nuk dinte gjë... Pyet Mehmetin, se ay e di... E pyeta Mehmetin po nuk i kujtoi emrat e tyre, po e dinte se janë vrarë. Everi më tregoi se ata janë të tjerë, nuk janë ata priftrinjtë që them unë, më tha... I tregova Ramizit, se ishte në Shkoder... Po, më tha, atë punë po bëj... Nuk kthehem pa i vra t’gjithë!

“Ashtu bëj... Ay është për të drejtuar Partinë pas meje...” Thonte Everi...

Edhe Virusi... Atë punë thonë po ban, po fshinë mbarë! Virusi si Everi...

Melbourne, 30 Prill 2020.(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora