E hene, 15.04.2024, 12:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Princeshave shqiptare

E shtune, 11.04.2020, 10:53 AM


Luan Kalana

I- PRINCESHAVE SHQIPTARE

...Nenave, Grave, Vajzave, Mbesave, princeshave Shqiptare.

Fytyra jote pasqyrë e bardhë,

liqen kaltërosh ku lëkunden valë,

ato që do thuash, s' m'i merr mendja,

t’i lexoj në buzeqeshjen, në rrudhat në balle

Të kuptoj edhe kur fsheh fjalët,

kur qan e qesh, per mire e per keq,

s’jam profet, shkronjes i thjeshtë,

mos fol, te flet shpirti i shenjte..

Të këndoj moj hallemadhe,

të njoh dhëmb e dhëmballë,

mos më thuaj kush je,

njoh fisin,  e tët mëhallë !

Edhe po të verbohem fare,

fytyra jote, dilelli qe shkëlqen,

zemra lotët engjellore m'i rëfen, ,

jam krenar me Ju, lozonjare,

Moj Princesha SHQIPETARE !

II-SHQIPETARJA

-Ta dish o njeri  sa shume te dua ,

se c’eshte dashuria , magji per ty,

t’i ende s’e di, do cmendeshe pas mua,

gruaja nuk shtiret, eshte qenie e fshehur,

eshte meleme per plage, mjalte e limua.

Prane me ke si vazo “lule mos me prek”,

do me mbaje si ne pellembe nder duar,

dashurine hyjnore te vertete, s’e ke provuar.

Nuk do me lendoje me ngacmime e xhelozi.

ti ende s’e di, se celesi i dashurise tone,

eshte ne zemren time,  ajo vlon si ne rini,

“shpella e thesarit” eshte ne trupin tim,

s’ka te  krahasur me mjalte dhe flori.

Dashuria ime per ty, s’eshte fjale e poezi,

ato jane enderrime pa jete, per lexime,

dashuria e gruas engjellore, e pakufijshme,

eshte ndjenje njerezore, me prekje shqisore,

-Te lutem, falme me shpirt  “puthje dashurie”,

shkrije me buzeqeshjem time fisnikerie ,

o zemer njeri,  gruas shenjtore te dashuruar!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora