E hene, 15.04.2024, 01:39 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Në dorën e Zotit!

E shtune, 11.04.2020, 09:34 AM


Satirike

NË DORËN E ZOTIT!

Sipas një batute humoristike

Engjëlli n'raportet periodike,

E njofton të madhin Zot

Për vdekjet e Koronës në botë!

Merr shembull Kinën e Italinë

Por, Zoti nuk e prish terezinë,

As te Franca, Spanja e Rusia

Shtetet e prekura nga pandemia!

Kur virusi troket në Shqipëri

Zoti ngrihet me aq shpejtësi,

E qorton Engjëllin kujdestar

Si nuk e kish' njoftuar më parë?!

Engjëlli: O Zoti im të qofsha falë,

Pse nuk e the të paktën një fjalë?

Për shtetet më të mëdha se Shqipëria

Atje ku ka rritje vdekshmëria!

Normal, tha Zoti, pa keqkuptime...

Ata çdo gjë e lënë n'dorën time:

-Përveç luftës politike për pushtet,

Të cilën e bëjnë dhe e prishin vet!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora