E shtune, 20.04.2024, 05:48 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Meselera si ngahera

E diele, 03.11.2019, 02:19 PM


Sevdail Hyseni

Meselera si ngahera

KALI PA TAGJI!

Ngarendi fukarai

Te Beu për ndihma,

- Ma jep një teneqe grurë

Se më doli fryma!

Beu fërkoi mjekrën

-Ti paske vdekur, o fatzi,

Pse po ma len kalin

Një ditë pa tagji?!

ANGARIA

Pashai gomarët e fshatit

I mblodhi për angari,

Me të nuhatur Nastradini

Ikë dhe fshihet në shtëpi!

Mirë i thotë e shoqja

Ç’ke kështu, ti s’je gomar?!

Derisa ta marrë vesh pashai

Më del djersa mbi samar!

ÇELËSI

Nga të pirët e tepërt

Një pijanec fare,

Provon derën e shtëpisë

Ta çel me cigare!

Mbasi nuk ia doli

Kërkon ndihmë i gjori,

Nga një kalimtar,

Që shkon atypari!

Po ky nuk është çelës

Brenda për të hyrë!

- O të keqen çelësin

Unë e paskam pirë!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora