E marte, 28.11.2023, 08:44 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Nij – fshat shqiptarë në Azerbejxhan

E shtune, 03.08.2019, 06:11 AM


Nij – fshat shqiptarë  në  Azerbejxhan

- Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Unë një këngë të bukur e kam vu n’ ujdi –

Për një komunitet të njohur me emrin Udi !

Në Azerbejxhan , bënë  jetë  përparimtare –

Që ka origjinën të pastër shqiptare !

Refreni :

Hej,hej ! Hej, hej ! Hej, hej !

Fshati Nij , me fisin Udi – fshat përparimtarë ,

Në shtetin Azerbejxhan – fshat i parë shqiptarë !

S’ i  harron traditat e burrave malësorë ,

Sot , ky fshat i ka 4 mijë banorë !...

Gjithë bota shqiptare kudo le ta dijë –

Se n’ Azerbejxhan , ky fshat  quhet Nij !

Me besnikëri ruajnë gjuhën e shqiptarëve ,

Fenë , kulturën , traditat – trashëgim prej t’ parëve !

Refreni :

Hej,hej ! Hej, hej ! Hej, hej !...etj.

Komuniteti Udi , bujarë , zemër gjanë –

Një ndër më të vjetrit në Azerbejxhan !

Pasardhës i fisit Udi , ky komunitet –

Me shije njerëzore , ka prioritet !

Refreni :

Hej,hej ! Hej, hej ! Hej, hej !...etj.

Ndër 26 fiset e para shqiptare –

Është njëri prej fiseve më përparimtare ,

Që jetonin largas atje në Kaukaz ,

Rreth shekullit të V-të , me vuajtje e maraz !

Refreni :

Hej,hej ! Hej, hej ! Hej, hej !...etj.

Sot , ata janë n’ numër rreth 4 mijë banorë –

Të vendosur n’ fshatin Nij , jetojnë si malësorë !

Vazhdojnë t’ ruajnë gjuhën , fenë , kulturën , traditat

E t’ parëve të tyre dhe t’iu shtohen rritat !

Refreni :

Hej,hej ! Hej, hej ! Hej, hej !...etj.

Gjilan, më 28.07. 2019 .

Demir Krasniqi(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora