E diele, 23.06.2024, 06:29 AM (GMT+1)

Kulturë

Fadil Halimi: Stinë e mërzitshme

E diele, 28.07.2019, 09:00 AM


FADIL HALIMI

STINË E MËRZITSHME

Çdo stinë e verës

nis me ngjyrën e syve tu

me shpirtin dhe frymën tënde

Nëpër secilën stinë të vitit

përcjell rritën dhe pleqërinë

e të dashurve

Si flutur i kthehesh vendlindjes

me valixhet e mbushura

plot ëndrra e kujtime

Oh sa e shkurtër stina e verës

për të ndjerë aromën e luleve

rrugëve të fëmijërisë e të dashurisë

Në fundin e verës

i mbyll dritaret e shpirtit

e na i njomë faqet me lot

Deri në stinën tjetër të mërzisë

fluturo e dashur

për t’u kthyer sërish si flutur

Unë të pres

në vendin ku më ke lënë

duke e fshehur lotin në sy(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora