E diele, 03.12.2023, 01:21 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: As-As-ët e Hem-Hem-ët

E shtune, 27.07.2019, 09:11 AM


Satirike

AS-AS-ët e HEM-HEM-ët

Në këtë kohë të çmendur, nuk di si të them?

Na u mbush Lugina, As-As dhe Hem-Hem!

As-As-ët nuk n’grahen, as n’grehen pa fund,

Besa dhe Hem–Hem-ët, nuk lidhen askund!

N’Bujanoc të parët, kur ishin në pushtet,

Desh sa nuk e zhvatën dhe bythën e vet!

Po tani si duken këta As-ët e ngratë,

Sikur Qyqe bregu, malit t’u kukatë!

Mallkojnë të shfrenuar, për fatin e zi,

Duke sharë e shpifur, ndjellin lemeri!

S’pajtohen kështu, të ndarë pikë e pesë,

Po dhe e nesërmja, s’i ushqen me shpresë!

Në batak të zhytur, përpëliten me zor,

Nuk mund t’i tërheq, “Saba” me traktor!

Ashtu dhe n’Preshevë, Hem-ët n’pushtet,

Me gjitha të mirat, nuk ndihen të qetë!

Me mendje të krisur, sulen si të çmendur,

I bren nga thellësia, një marrëzi e vjetër!

Meqë koha ndërron, siç ndryshon një modë,

As-ët edhe Hem-Hem-ët, dehen bëhen rrotë!

Kur shohin rrezikun, sillen urtë e butë…

Nga loja djallëzore:”Tërhiq e mos këput!”

Sevdail Hyseni

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora