E diele, 03.12.2023, 12:16 AM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Burka

E diele, 21.07.2019, 12:55 PM


Jusuf Zenunaj

BURKA

Në shekullin e ri,

burka si bukla

jo tinëz ka hy

në shkolla e në shtëpi !?

Si bari i keq

dita-ditës shtohet,

vetë nuk largohet.

21 korrik 2019

DHELPRA E LUANI

Dhelpra e luani

patën rënë në ujdi,

bashkë majës së malit

si dy miq m 'ia mësy.

Dhelpra s'e harroi

zanatin e vjetër,

luanin ra në kurthë,

ajo rrugëton vetëm.

20 korrik 2019

KUR SHKOJNË NË LUGINË

Të " mëdhenjët " e politikës,

kur shkojnë në Luginë

si zogu i plagosur rrinë,

kush një ditë e kush një natë,

në "fole " kthehen prapë

me zhurmën që i ndjek pas,

për " kujdes e përkrahje" vëllezërore

jetëgjatë si gjethet në kopshtore ..

J.Z. , më 20 korrik 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora