E merkure, 21.02.2024, 04:06 PM (GMT)

Kulturë

Dëdë Preqi: Kush të vodhi o, At Gjeçovi?

E shtune, 20.07.2019, 08:33 AM


Dëdë Preqi

Kush të vodhi o, At Gjeqovi?

Kush të vodhi o, At Gjeqovi

Kush tani dëshiron të merr hak,

Të marrin hak edhe në gurët e varrit

Kush janë ata argat të djallit ?

A nuk i pe, kush ishin ata gjakprishës

Një lum pështymë e marrin në fytyrë,

Atëherë të vranë serbët, prej drojës

Po tani kush të vrau në oborr të shkollës.

Kush janë ata që po vrasin në heshtje,

Ajo pusi që as në gjumë s’të lënë të qetë

Ajo flliqësirë edhe në besë të vret

Edhe lulet i shkund në gjirin e vet.

Buzëqeshje e fshehur në buzët e Atit,

Sa ëmbël flinte n’mes luleve të njoma,

Dhëmbje e moçme shtatin ia therë

Po çfarë bëra, që më vrisni dy herë…(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora