E diele, 10.12.2023, 02:10 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Shkollat shqipe në Sanxhak

E shtune, 27.07.2019, 09:05 AM


Shkollat shqipe në Sanxhak

-Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Nëpër shekuj n’ histori , në krahinë nëpër Sanxhak –

Luftoi populli për liri dhe për te është derdhë shumë gjak !

Nëpër lufta pleq e t’ ri , kanë derdhë gjakun për liri ,

Për të drejta e pavarësi , për bashkim me Iliri !...

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ,

Kishte shkolla shqipe me plot nxënës shqiptarë –

Nxënësit  shkonin n’ shkolla me plisa të bardhë ,

Mësonin n’ gjuhën shqipe , t’ gjithë ishin krenarë !

Prej vitit Dyzet e Një, deri më Dyzet e Katër –

Shkollat shqipe në Sanxhak i hapën me hatër !

Italianë edhe gjermanë ishin në pushtet –

Nuk donin shqiptarët me i lanë t’ rrojnë analfabet !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Ushtarëve shqiptarë me ushtarët italianë –

Atyre iu ndihmuan dhe ushtarët gjermanë !

Duke mbajt flamurin nazist dhe shqiptar –

Në vitin Dyzet e Një , në Novi Pazar !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Sanxhaku me kryeqendër në Novi Pazar –

Ka qenë i banuar me shumicë shqiptarë !

Politika e egër që u zbatua n’ Sanxhak –

I asimiloi shqiptarët në kombësi boshnjak !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Shqiptarët e Kosovës dhe ata të Sanxhakut ,

Nuk kishin zgjedhje tjetër për t’i ikë derdhjes së gjakut ,

Pos bashkimit me gjermanët dhe me italianët –

Për t’ a  gëzuar bashkë lirinë nga të gjitha anët !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Gjatë pushtimit 20 vjeçar t’ ushtrisë serbo – sllave ,

Ishin nënshtruar represionit t’ Mbretërisë Jugosllave ,

Duke iu mohuar çdo e drejtë elementare –

Vetëm pse i takonin kombësisë shqiptare !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Prandaj, t’ gjithë shqiptarët e kësaj natyre –

Gjermanët dhe italianët i panë si çlirues të tyre !

Kështu stinë pas stine , dimër edhe verë –

Për lirinë që gëzuan , ua dinin për nderë !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Gjatë kësaj periudhe n’ Sanxhak shkrepnin rreze drite –

Kudo ishin hapur shkollat n’ gjuhën shqipe ,

Që kurrë më parë nuk kishin ekzistuar ,

Edhe zogjtë e malit i kishin gëzuar !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Sllavo – komunistët kur erdhën n’ pushtet –

Shkollat shqipe i mbyllën në fshat e n’ qytet !

Nëpërmes të forcës edhe të sundimit –

Për shqiptarë filloi procesi i asimilimit !

Refreni :

Kur n’ Sanxhak në fshatra dhe Novi Pazar ...etj.

Gjilan , më 20.07.2019 .

Demir Krasniqi(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora