E diele, 03.12.2023, 12:06 AM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: U bëra ujëvarë

E enjte, 25.07.2019, 05:45 PM


Zymer Mehani

S' MJAFTON.....

Nuk mjafton i zemrës zjarr

Për të shkrirë të ngrirat vargje

As shiu i vjeshtës nuk mjafton

Për të larë lotët në faqe

Nuk mjaftojnë barna e hapa

Për t'shëruar plagë dhe varrë

Nuk mjaftojnë behar as lule

Për t'stolisur timin varr

U BËRA UJËVARË

Më mori dallga

U bëra shkumë

Më mori vala

U bëra lumë

Më mori qielli

U bëra ylber

Më mori ngurtësia

U bëra mermer

Më mori fusha

U bëra lulëkuqe

Më mori kopshti

U bëra burbuqe

Më mori pranvera

U bëra lastar

Më mori etja

U bëra ujëvarë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora