E merkure, 04.10.2023, 03:53 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: "Nxehtësi" korriku

E diele, 28.07.2019, 09:55 AM


"Nxehtësi" korriku

(poezi  lirike)

Nga Përparim Hysi

1. Kur nuk bën asgjë

Sa e"ëmbël" është që mos bësh asgjë

T'i lëshosh mendimet pa kapistall

Parasysh sheh një"film pa zë"

Ti veç vështron dhe sikur bën "pallë"

Sheh fëmijërinë që kalon zbathur

Pastaj çunak që zë e bubullon

Dhe,sado që tani je flokëzbardhur,

Sheh dashurinë që shpirtin ta trazon.

Fanepsen parasysh  shkëndijimet

Shkëndijime të dy syve vezllues

Të prekshme bëhen përjetimet

Se kujton kohën,kur nuk rrije "sus".

Shkundesh nga "apatia"dhe bëhesh i gjallë

"Asgjëja" zhduket sikur nuk qe

(Po kur "nuk ke bërë asgjë", more kokëbardhë?)

"Asgjënë" për ty e beson kush nuk të njeh.

2. Nuk dalin gërmat e alfabetit

Për timeshoqe, SIKËN!

Nuk dalin gërmat e alfabetit

Ato që do shkruaj për ty.

Jam  me fat dhe nga më të përkëdhelurit

Ndaj për ty,po  e shkruaj këtë poezi.

Kaluan mbi pesëdhjetë  e shtatë vjet

Që jemi bashkë të dy

I vetmi fat që kam patur në jetë

Që unë të zgjodha ty.

Ishte pak nga ZOTI si bekim

(Zoti është lart e poshtë shikon)

Që e bekoi dashurinë

Që,mes nesh, nuk shteron.

U plakëm bashkë e u thinjëm

Po, për ty, dashuria është në shkallë të epërme

Oh, veç me ty unë nuk nginjem

Moj, imja dashuri! E    v e t m e!

3.  TI

Sa  e hijshme ishe!  Sa e hijshme!

Si një  lule gati në lulëzim

Një buzëqeshje dhe sa e gjindshme!

(Kështu je në timin përfytyrim)

Ti kishe shkëlqimin e një femre të lumturuar

Se dashuroje dhe ndjeje kënaqësi

Oh,e kujtoj atë kohë moteshkuar!

Se më bëhet sikur po e shijoj tani,

Qenë çaste me të vërtetë romantike

Sa pasionante, aq dhe të zjarrta!

Bëj t'hu, o moj kohë! Ku je, o moj mike?

Se, për mua, ke qenë më e veçanta.

4.Syri im

Syri im kullot azat

Mezalla, s'e njeh kufi

Sado dua unë ta bëj zap

Harron që nuk jam i ri.

Pa zë vihet në "përgjim"

(jo kush hyri apo doli)

Pa shiko, mor Përparim

Sa e bukur kjo që foli!

Edhe sulet pas asaj

Pas asaj që është e bukur

As që pyet në e kam kollaj

Në këtë moshë të bëhem turbull.

Syri im gabon në"çmim"

Dhe ma bën mendjen veri

Ndaj, i ziu Përparim

Veç këndon për dashuri.

5. U plaka

Ja: u plaka! Po pastaj?

Asgjësend tek unë s'ndryshoj

Se s'e kam hiç kollaj

Pas të bukurës, mbes pa gojë.

Si  i  ri ,prapë kam huqe

Sikur ndizem, lëshoj "xixa"

As që pyes unë nga turpe

Dhe në trup mbushem mornica,

Turrem  tutje pas asaj

Se më del nga koka tym

Sikur prapë e kam kollaj

Si, dikur, mor Përparim.

Tiranë,17 korrik 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora