E marte, 23.07.2024, 09:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Veteranët e lekut

E diele, 28.07.2019, 12:50 PM


Jusuf Zenunaj

VETERANËT E LEKUT

Kur rridhet gjaku fushave,

kodrave e bregut,

kur shpindërroheshin

jeta me vdekjen,

vetetranët e sotëm të lekut

nuk duronin krismën e dyfekut !?

Të mjerëve iu pat prishur rehatia,

kush mësy nga perëndimi

kush nga Shqipëria.

Kokat ua digjte dielli

e sytë kripa e Jonit,

nën hijen pishinave

shpëtim kërkoni.

Pêr atdheun që po digjej,

largonin mërzinë ,

me ndonjë gotë verë,

meze e rakinë.

Haj medet-haj

kishte edhe asi, që pinin edhe çaj.

Priten e priten rrafsh 16 vjet,

me miq e me lek, nyja u gjet.

Falë komandantëve

sot u prijnë veteranëve.....(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora