E enjte, 21.09.2023, 10:07 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Unë jam Ai Ujku Poet

E hene, 29.07.2019, 08:08 PM


KALOSH ÇELIKU

UNË JAM AI

UJKU POET

(Kope delesh nënkryeme

në vathë para Ujkut)

Përditë, shoh kope delesh nënkryeme

Qafërjepura. Zgjebosura edhe në tru.

Deledashi u pri me tespi kuqezi. Xhami

Çallmë turku ka vënë në kokë. “Ilahi”.

Pavetëdije, se: Bariu i shti në vathë

Mrize. Struken nën Dardha Gorrice.

Dhe, e presin mikun e qengjit te Lumi

Babai tij, vitin që iku ia turbulloi ujin?!

Nuk e dinë, se: pas vathe i pret Delengrënsi

Pasmesnate, me hënë t’i shpie në “Xhehnet”...

(Bereqeti Mikes Di

nën hije Rrapi)

Përderisa, Sot Mulla Sula e bëri “hallall”

Rakinë e rrushit. Dhe, Shtëpinë Publike

Pehrrinë Meleke. Omar Khajamin, Mik

Besnik. Dy shtambat me verë të Mikes

I shpalli Mekë. Ujë shërues “Xhehneti”:

Unë, nateditë lutem nën Rrap. Çarshi

Imzot, m’i shto këto armiq edhe Nesër

Pas porte, në vend miqëve me besë

Tespi kuqezi. Dhe, “ilahi” në xhami!...

(Heu vogëlushe rrugaçe

Unë jam Ai Ujku Poet)

Heu, vogëlushe! Unë jam Ujku Poet

Sonte, të bëj ta përqafosh Diellin.

Edhe, hipësh në shpinë Hënës plotë

E çmendur fluturosh përtej Qiellit.

Gjithë natën të arratisesh mes reve

Mjegullave e rrufeve. Yllit mëngjesit.

Herët, zgjosh Veten në mesditë

Shkaku, se: Unë jam Ujku Poet...

(Burrë mes vape pse s’i pi

vetë ato shtamba me ujë)

Mjeku, thotë: Pini dy litra ujë mes vape

Zagushi e madhe. E, Unë i përgjigjrm:

I pi Dy shtamba verë të bardhë të Mikes

Edhe, Dy litra birrë të Xhadisë armike.

Mjeku, më thotë: Sot, pi dy litra ujë çeshme

I përgjigjem mes Dy shtambavere të Mikes:

Jo, o mik, se: Nuk më zgjojnë dot nga Varri...

(Kur fillova ta urrej Veten

Dhe dua Xhadinë)

Kur, Unë fillova ta urrej Veten

Dhe, dua armiqtë e mi besnik?!

Thash, me vete: Rash në dashuri

Miken time besnike Di - Xhadinë.

Kur, Unë fillova ta urrej Veten

Dhe, u dashurova me Xhadinë?!

Thash, me vete: Rrospia e bukur

Nesër, do më vrasë me Poezinë...(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora