E merkure, 24.07.2024, 10:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Ankth për Çamërinë

E shtune, 06.01.2018, 05:50 PM


ANKTH PËR ÇAMËRINË - poezi e Një Janarit, 2018

 

Sytë  me  shikim    ndaluar

e shohin më thellë Çamërinë

si një shtëpi me shumë varre

dhe pa diell të tokës amëtare!...

 

Në një betejë që duhet të luftojmë

betohem në dheun që më ka bimur

në të rënët e të gjitha epokave, që

fjalën shqip të mos e mbuloj myku

 

Çamëri, gjak i një lindje të madhe

edhe sikur lufta të mos japi asgjë

qaj, bërtit, të dëgjojë e tërë Evropa

në Çamëri greku ka bërë gjenocid

 

Betohem në dheun që më ka bimur

dhe në gjakun e mbretëve pellazgë

u thërras të grumbullohemi si retë;

që Greqisë t ´ia marrim Çamërinë

 

Mashtrimi Grek ndaj Evropës dhe

Genocidit të saj ndaj popullit çam

janë të vërteta të rënda, sa që çamët

e arvanitët do të ngriten së afërmi!...

 

Rrustem Geci - Dortmund, 2018


B R U T Ë T - poezi nga libri "Trokitje çame"

Çasti është shqiptarët të bashkohemi
çasti është të bëjmë një bashkështet
çamët dhe arvanitët jemi vëlla, një
gjuhë, një alfabet, dhe një tërësi etnike.

Këtu është Shqipëri dhe askund tjetër
këtu është Kosovë dhe askund tjetër
këtu dhe gjithandej është Çamëria
këtu dhe gjithandej është Kumanova

Ngritu Çamëri, flamurja e Shqipërisë,
lufta me fqinjët ende s´ ka mbaruar,
Bashkimi i Shqipërisë kudo na thërret,
Kosova Shqipëri është zëri i Devollit.

Çamëria Shqipëri është zëri i Janinës,
Çamëria Shqipëri është zëri Prevezës,
Çamëria Shqipëri është zëri i Filatit,
Çamëria Shqipëri është bashkimi ynë.

Çasti është shqiptarët të bashkohemi,
në një bahkështet dhe nën një flamur,
Folë atdheu ynë i ndarë, folë Shqipëri,
Devolli njeh Republikën e Çamërisë!..
 
Rrustem Geci - Dortmund, 2018(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora