E hene, 04.12.2023, 02:35 AM (GMT)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Thesar pleqërie

E marte, 02.01.2018, 08:22 AM


Bashkim Saliasi

 

Nipërit dhe mbesat - thesar pleqërie

 

Kisha dëgjuar, diku në rini, prindërit e mi,

Kur thoshnin në kuvende miqësh e biseda.

-S'ka si Nipërit, janë thesare të shpirtit,

Janë vazhdimësia jonë ndër shekuj e breza!

 

Ateëherë isha i ri e qeshja me pleqtë,

Që luanin e kënaqeshin me fëmijët e mi.

Po vjen një ditë, kur e provon dhe vetë,

Fëmijët e fëmijëve janë më e madhja pasuri!

 

Princi i gëzimit

 

Sa u hap porta, ndriti tërë shtëpia.

Erdhi im bir me nipin nga Greqia.

Nga gëzimi iu përgjunjëm me mall e lot,

Çmimin Gjysh unë dhe gruaja morëm sot.

 

Asgjë tjetër s'më  duhet në jetë,

Shtëpia t'më kthehet në çerdhe dallëndyeshe.

Me nipër e mbesa t'më mbushet shtëpia,

S'ka më bukur se sa të bëhesh gjysh e gjyshe.. (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora