E shtune, 02.03.2024, 03:14 AM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Relikja e shpirtit

E premte, 29.12.2017, 10:30 AM


Neki Lulaj

 

RELIKJA E SHPIRTIT

 

(Kujtim nga Biblioteka e mikut tim Zeqir Lushaj-Lezhë)

 

E mori majekraku derën e odës së shtrenjtë

Tha me vete se ishte relikja më e   vjetër

Nga fshati i lindjes ishte e vetmja shenjë

Që do të zinte vend ballë  bibliotekës

 

Drita e vetëtimës hyn vrimave të vjetra

E në shpinë ishin ngulur gozhdat e miteve

Në veshët e kohës po trokëllinin çelsat

E në mes kulmeve dera e babait ende kërciste

 

Kapaku i kësaj dere lëshon rreze ditë e natë

Që magjeps shpirtin e një arkeologjie antikuarësh

Mbi të janë përplasur metafora e miliona fjalë

Sikur shihte tymin e duhanit që nxirrnin kaçakët

 

Dera e odës së babait është ikona më e shenjtë

Qe sot e shoqërojnë kulmet ku fle pavdekësia

Atje mes librave të vjetër, në bibliotekë

Kurrën e kurrës nuk do ta jetë mbret vetmia(Vota: 31 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora