E hene, 15.04.2024, 05:32 PM (GMT+1)

Kulturë

Vladimir Shyti: Pushteti dhe Blendi Fevziu

E enjte, 28.12.2017, 09:10 AM


PUSHTETI DHE BLENDI FEVZIU

NGA VLADIMIR SHYTI

Dikur Kamy do t? theksonte: ”M? duhet t? d?shmoj…n?se do t? b?hesh filozof, shkruaj romane”. Dhe vepra Pushteti nga zoti Fejziu p?rb?n nj? d?shmi p?r gj?ndjen njerzore n? t?r?si, p?r njeriun e vendit t? tij dhe p?rkrahjen q? u jep. Duke qen? edhe vet si gazetar politik dhe shkrimtar, nj? d?shmitar? sh?mbullor i koh?s ton?. Ai shkruan p?r realen, duke shprehur iden? q? dashuria p?r t? jetuar dhe d?shp?rimi p?r t? jetuar jan? t? pandashme dhe v? theksin mbi nd?rgjegjen e tragjiken e natyr?s njerzore, si dhe mbi d?shir?n p?r t? mbajtur syt? ?elur si ndaj drit?s dhe ndaj err?sir?s apo vdekjes. Romani-ese, q? p?rshkruan dhe mediton autori ka shfryt?zuar n?p?rmjet personazh?ve dhe situatave, i t? nj?jt?s p?rvoj? dhe i t? nj?jtit mendim, ku lind ndarja e njeriut t? vdeksh?m dhe bot?s s? p?rtejshme. Pa qen? kurrsesi nj? kanun d?shp?rimi, thekson se lumturia dhe absurdi jan? bij? t? t? nj?jt?s jet? mbi tok?. Zoti Fejziu nxjerr n? pah n? k?t? vep?r, se njerzit vdesin dhe nuk jan? t? lumtur. Si? ndodh n? t? v?rtet? me kryevezirin e perandoris? osmane nga Kanina, i cili arriti majat me an? t? pushtetit dhe s? fundi p?rfundoj n? nj? hi?. Pa mundur t’a pranoj? nj? gj? t? till?, autori p?rdor pushtetin e tij absolute q? t’i tregoj? shtet?save t? vet, t? cil?t t? jetojn? dhe t? vdesin me nd?rgjegjen e skandal?ve, por ndoshta ?sht? gabim t? them;se ai mohon njerzit dhe ushtron n? kurriz t? tyre lirin? dhe pasionin e tij p?r t? pamundshmen.

Autori ?sht? shum? thell? n? brend?si t? pushtetit, ai e njeh mjaft? mir? enigm?n shtet?rore. Duke qen? gazetar? politik dhe af?r mejdiseve publike ai njeh m? s? miri luft?n e ashp?r politike. Zoti Fejzu ?sht? p?r nj? gazetari dhe p?r opionone t? qarta dhe burr?rore, me gjuh? t? respektueshme, p?r nj? shtyp plot energji dhe jo plot urrejtje, plot objektivitet krenar dhe jo plot mediokritet. Ai ka ngritur nj? studio angazhuese kritike, pa retorika dhe plot njer?zi, ku politika t? mos dal? mbi moralin dhe as ky i fundit t? bjer? n? moraliz?m. Ai nderon t? gjith? ata q? p?rballen me realitetin, m?shiron k?t? realitet politik dhe historik, ku fatkeq?sisht ?sht? i detyruar t? pranoj? e t? g?lltis? deformimet e k?tij pushteti. Ai b?n nj? luft? politike kolektive p?r t? treguar se njeriu nuk ?sht? nj? ide dhe se tek ai ka m? shum? gj?ra p?r t’u adhuruar sesa p?r t’u p?rbuzur. Me nj? fjal?;d?shmon p?r revolt?n e njeriut dhe p?r luft?n e tij kund?r terrorit politik, korrupsionit, narkorman?ve, trafiqeve dhe ?rregullim?ve t? ??shtjeve sociale.

Libri Pushteti ?sht? nj? tablo e orgjinalitetit i mendimit dhe i hulumitimit q? ai b?n rreth revolt?s t? jasht?me dhe t? brend?shme, q?ndron n? at? q? autori nuk e ndan botkuptimin metafizik t? njeriut kund?r gj?ndjes s? tij, nga ngjarjet historike, pra nj? vazhdim logjik. Mundohet t? kap? gjith?ka flitet p?r fuksionar?t shqiptar? para nj?qind viteve;m?rit?, lidhjet, preferencat. Aq sa k?to u kthyen n? mani dhe histeri p?r jet?n luksoze t? Stambollit, duke harruar baltrat e paem?rta, hapsirat mo?alore q? shtriheshin n?n k?mb?t e k?shtjellave n? vendin e tyre. Ai vend ku lind?n, jetuan f?mij?rin?, por, q? atyre u sillte trishtim, ndrydhje, ku mplakeshin dhe trasformoheshin me mjerin e tyre. Histeri!? Histeri ishte e kund?rta. Ata iknin dhe hynin n? at? bot? duke e paguar shtrenjt?. Paralel me ngjitjen, karriera e tyre ishte e akullt e frikshme. Sa m? shum? u rritej pushteti, p?rgjegj?sia, privilegjet, pasuria, aq m? shum? u rritej edhe nd?shkimi dhe dhuna q? duhej t? ushtronin. Kishte edhe t? tjer? shqiptar?, kryene??, q? nuk p?rqaseshin me idet? karieriste. K?ta irredentist? q? k?rkonin pavarsin? e shqip?ris?, q? shum? t? tjer? s’e kuptonin. K?ta t? fundit mendonin se pushteti u jep fuqi dhe pasuri dhe, q? nuk besonin se k?to gj?ra mund ti krijonin n? vendlindjen e tyre, por kurr? fundit nuk i dihej. Ata ishin kanidat? t? radh?s q? prisnin vdekjen, por q? kishin vdekur n? momentin e ngjitjes dhe q? ishin v?rtitur n? bot?n e zinxhir?ve edhe t? vdekjes.

Ky lib?r s’ka emra personazhesh, ka t? tjer? q? njohim aty, Shefin, Drejtorin, Deputetin apo Kryeministrin. Padyshim q? t? gjith? k?ta bashk? do t? gjejn? di?ka nga vetja. Nj? pasqyr? q? u tregon ashtu si? jan? realisht, pa?ka se ngjarjet ndoshin shum? vite m? par?. Libri ?sht? nj? miksim i let?rsis? me element t? eses?. Nj? tem? e lasht? sa njerzimi, raporti i njeriut me pushtetin, q? vazhdon edhe n? dit?t e sotme modern.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora