E diele, 19.05.2024, 05:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Ramiz Lushaj: Alpet ta hapin të qeshurën plot dritë

E marte, 19.12.2017, 08:24 PM


Komisar Nikoll Vatnikaj

Ramiz LUSHAJ

ALPET TA JAPIN TË QESHUREN PLOT DRITË

1.

Çou, o Nikoll Vatnikaj,

Në këtë Natë të Shënkollit!

Ngjitemi në Curraj të Epërm...

Atje është tjetër botë.

Atje është kohë tjetër.

Aty Alpet të japin të qeshuren plot dritë.

Aty lumi i Currajve t’i hapë sytë.

Aty rrjedh mjalti i dymijë luleve.

Aty rritesh dymijëvjeçarë.

Aty këndon me lahutën e moçme,

Kangë me kreshnikë, për mërgimtarë...

2.

Nikoll, të nisen këto male alpine,

U rrite në kryeqytet,

U gradove komisar...

Në këto Alpe të mbeti emri, fjala, zemra...

Në kulla e pisha, në çdo gur’, lule e barë...

Ti gjithmonë do i mbetesh vendlindjes, ndër kohëra,

Fytyrëqeshur. Faqebardhë.

Ti do të jeshë një ndër krushqit e parë...!

Tiranë, 5 dhjetor 2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora