E marte, 21.05.2024, 11:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Tahir Bezhani: Haiku i parë

E marte, 19.12.2017, 07:55 PM


TAHIR BEZHANI

 

HAIKU I PARE

 

Përqafoj pishën

Lagen flokët e zeza

Buzëqeshja vrapon...

 

Mali ndërron pamje

Sytë vesohen

Lumë lotësh...

 

Akulli   mashtron sytë

Dashuri shkrijnë  akullnajat

Me prushin e rinisë...

 

Shiu rreh xhamat

Plaga e vjetër dënes

Kush e ndal lotin tim...

 

Nuk më plas vapa

Tym vjellin mushkëritë

Nga helm i fjalës....

 

E shikoja mashtruesin

Kenaqësia e tij

Akull siberian…

 

Vrapoj pas hijeve

Më ndal buzëqeshja e rreme

Në buzët e shëmtuara...

 

Gjakovë,6.12.2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora