E marte, 21.05.2024, 11:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

E hene, 18.12.2017, 09:50 PM


Rrustem Geci

 

Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

 

- p o e m ë

 

Në bashkësinë e kombeve

në historinë e luftrave

nuk ka një hero të ngjashëm

që mund ta ngrejë aq lart

emrin e dhéut dhe të atdhéut

dhe emrin e popullit të tij

sa trimi ynë, Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

Në kohën e Babushit tonë

Shqipëria ishte një tërësi

e zgjuar në çastet e kohës.

E zgjuar për luftë dhe beteja.

Nën qeverisjen e Gjergjit

edhe guri kishte kurajon

që atdheun e shqiponjave

askush të mos e lakmojë.

Në atë epokë të ndritur

Gjergj Kastrioti, - Skënderbeu

i bashkoi gjithë shqiptarët

në luftë kundër osmanëve...

2

Në takimet e tij në Durrës

në Vlorë, Korçë e Gjirokastër

në Shkodër, Shkup e Kosovë

në Preshevë e në Çamëri,

Gjergji e bashkoi popullin,

që populli ynë t´i përgjigjej

proceseve të qytetërimit!..

Në Thanë ai i foli popullit:

“S´di çfarë ju bën të dashur,

s´di çfarë ju bën të lumtur,

por nën tehun e shpatave

me shpatë duhet të luftojmë!”

Dorëheqje nga liria nuk ka!

Pra, para se t´ia behë lufta,

para se të vijnë Osmanët këtej

këtu ishte Gjergj Kastrioti

biri i Shqipërisë – trimi ynë,

Ai që në çastet më të vështira

I doli zot të katër Vilajeteve.

Gjergji i dha shkëlqim tokës

Ai i çau të gjitha rrethimet

që Shqipëria të mos shkilet.

3

  njëzet  e  katër  luftra,

  njëzet  e  katër  beteja

në njëzet e katër fitore,-

Gjergji ishte lavdia jonë;

Ai që i dha përgjigje kohës

të rrojë për jetë Shqipëria!

- Princa të mirë të Arbrit

i fliste Këshillit të luftës:

mos u ligështoni, mbahuni,

jini në detyrë të atdheut!

Përbashkohuni!Mos u ndani

të mbrojtur vetë Shqipërinë,

veten dhe gjënë e gjallë!..

Lufta na bënë nder të gjithëve

që liria    jetë  Shqipëri,

që liria të jetë shqiptare,

dhe liri të jetë flamuri ynë.

Princa të zgjuar të Arbrit,

lufta është ekuacion me

Shumë të panjohura,

kjo luftë kundër pushtimit

është luftë për Shqipërinë!..

4

Princa të nderuar  të Arbërit,

princa të paqes dhe të luftës,

gjaku i lirisë sonë nuk tretet

edhe sikur të na vrasin , edhe

sikur të na mundin e therin;

farë e huaj këtej s´do të mbijë

Shqipëria është gjak i stërmoçëm,

gjak i shkruar nëpër epoka

gjak i shkruar në faqe malesh

në gryka lumejsh, nëpër libra e dëftere

Në këtë vend shumë të pasur

me klimë të butë dhe me det

të gjitha parajsat janë këtu;

për të lindur e për të palindur!

Këtë pasuri të dhënë nga zoti

duhet ta ruajmë e ta mbrojmë!

Shqipërinë ta bëjmë më të fortë

të qëndrueshme dhe moderne.

Shqipërisë sot i duhen fitoret

mbase vetëm me fitore mund

të shkruajmë gurin e pashkruar!

5

Shqiptarë të të gjitha vilajeteve

këtë tokë me det dhe me diell

që ne e quajmë Shqipëri,

vetë duhet t´i dalim zot; për

këtë kam urdhër nga zemra,

nga toka, nga dielli, - nga ai lart,

që humbjet të mos i ndjejmë.

Shqiptarët duhet të jemi gati

Ta mbajmë njëri-tjetrin, ta duam

se i munduri çdoherë paguan,

gjobën e rëndë të pushtimit.

Në këtë orë të proceseve,

në këtë orë të historisë sonë,

Shqipëria është gjaku ynë

Adresa jonë    këtë  botë !

Rrustem Geci - Dortmund, 2017 (Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora