E premte, 19.04.2024, 04:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Vjollca Pasku: Një engjëll më erdhi pranë

E diele, 24.12.2017, 12:19 PM


Vjollca Tiku Pasku

 

NJË ENGJËLL MË ERDHI PRANË

 

Një engjëll qëndroi pranë dritares sime,

bardhësia e tij u shndërrua menjëherë në dritë,

Vetmia e qenies sime e pyeti?

'Përse në këtë botë ka kaq palumturi?...

sidomos në festa ndjen kapërthim në fyt'

 

Zëri i tij brenda qenies sime depërtoi,

sikur të lidhja dhimbjet e botës dhe trishtimin,

t'i dërgoja në torturën e ferrit,

do të lindte një shpresë e re për njerëzimin,

vuatja do të ishte koordinatë në pikat e harrimit.

 

Jeta është një kod i fshehtë që pret zgjidhje,

toka është provë, ku pak lënë medalje ari,

shpirti herë erë dhe herë thupër në gjoks,

duhet të përballosh edhe dallgën e dyzetë,

që të trokasësh në portën e artë të qiellit.

 

Sakaq bora reflektoi dashurinë e dritës,

engjëlli iku qiellit,më zhyti në mendime,

sa mollë mëkati u kafshuan nga Eva e Adamët.....

një botë e re duhet duhet të rilind në shpirtra sëmbari...

Uroj  festa e Krishtlindjes tju bekojë suksese e gëzime!(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora