E marte, 21.05.2024, 10:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Markokaj: Përballje e mitizuar

E marte, 19.12.2017, 08:24 PM


PËRBALLJE  E MITIZUAR

 

(prrallë apo e vertetë)

 

Nga Gjon Markokaj

 

...!

Kushtetutë me lesh arapi,

Kush e endi e kush e mbathi...!

...!

Në Alpet e nalta të vëndit tim

Në log të zanave në hije të blinit

Orë e zana e shtozavalle

Kanë net të tëra që mblidhen

 

Ora e fotrtë - e ka gjetë rastin

Atyre të malit t’ua “matin brrylin”

-Prokurori e mbaroi mandatin

Duhet nji prokuror që “them unë”

 

…!

Kjo që "them unë" o lexues të mi

Në vënde të tjera s’bën VAKI

Se di a është prrallë apo e vertetë

Prokurorin  e due “shpejt e shpejt”

Se “s’na bëjnë pulat vezë”…,

 

Të ketë kaluar magjistraturen

Të ketë punuar në drejtësi

Të pakten “pesëmbëdhjet vjet”

S’ka nevojë të kalojnë vetingun

Edhe pse kerkohet tash tre vjet

 

E duam prokurorin:

Që të hapin “dosjet e fjetura”…,

Për vrases, kriminel e trafikant

Deri te ata që vranë Omerin e Mujës

 

…!

Të pushojmë vajin e Ajkunës…,

Që qan Omerin në Lugjet të Verdha

…!

 

O ju vllëzer e ju motra:

E shihni vëndin me kanabis…,

U mbush deri te “mrizet tona”

Ja kaluem edhe Kolumbisë!?

 

Me kanabis u mboll gjithë toka

U mbushen anë e kënd vatrat

Me trafikant, keqëbëres e vrases

Prokuroria s’i gjën ata që vrasin

 

Në kuvënd në “Logun e zanave”

Plasi sherri - të “hashë e t’pishë”

Në mes mali: pozitë – opozitë

Dialog s’ka - veç “dora e t’fortit”…!

 

“Ora e Opozites” e merr fjalen:

Pozita po merr peng kushtetuten

Prokurorin të vetin po e don

Që të mbrojnë narkotrafikantet

Bërtet edhe - ZANA QË ZANON !!

 

Kemi mbase afro dy vjet…,

Që presim të zgjidhet KLD- ja

Prokuror e gjyqtar të “shoshiten”

Thonë: “shtozavallet” janë pengesë

 

“Shtozavallet” i kanë tre kondidatë

Te zgjidhet KLD – ja. Ç’ PRESIN ?

Prokuror e gjyqtar të kalojnë Vetingun

Të zbatohet kushtetuta.

Thotë reforma ËSHTË E DREJTË !

 

Ortë e të këqinjëve ngrihen e thonë:

Kemi korumin për t’ zgjedhë prokurorin

-- Kemi edhe nji nen të kushtetutes…,

Që prokurori i përkohshëm zgjidhet:

-- Me shumicë të thjeshtë…!?

 

...!

Kushtetutë me lesh arapi,

Kush e endi e kush e mbathi...!

...!

 

Logun e zanave – “Kuvendin historik”

E kishin rrethuar “shoqëria e pyllit”

Ujqërit -  mbrojtsit e trafikantve…,

Silleshin shumë -  egërsisht…!

 

“Zana që të zanon” u ngrit e tha:

A s’ban “shtila” edhe dy – tri ditë

Të formojmë KLD – në

Prokurori i perkohshëm të kaloj

VETINGUN se dhe ai - ajo kanë t’drejtë:

Të kandidojnë kur të vinë koha

 

U ba nji “mish – mash”

Në “Logun e Zanave” si dikurë:

NË QORR-BELE !?

Sharje e ndjellje me njëri tjetrin e pa parë

 

Shumë nga ato të malit që “të zanojnë”

Bertisnin: ti moj ora e vogel që kerkon;

-- Të bëhesh orë shumë e madhe …,

Duke cenuar “Kushtetuten Shqiptare”

Më zgjedhjën  prokurorit të përkohshëm

-- ik…ik…ik…IKË SE S’ MBAHESH 

(Si duket se merr vesh shqip).

 

Opozitarët e atyre “të malit” thanë:

Ksisoji, - Prokurorin e Perkohshëm

Asë atë, të përhershmin s’ e votojmë.

Ora e Pozitës vazhdoi pa konsesus

 

I miratoj në Komisionin e ligjeve

Tre kondidat pa kalue vitingun

Dhe ja kaloi “Parlamentit  të maleve”

Ta zgjedhin me shumicë të shkurtuar

 

Ne mes të zjarrit të protestuesve

Ai i “madhi i të mëdhenjve”…,

Si Lala Kros: “vetë shkruaj vetë vulos”

E MIRATOI - Prokuroren e Përkohshme

 

Të gjitha ato të malit orë zana shtozavallet

Përfshijë arinjë, maca të egra e luçebulla…,

ujqer, çakall, dhelpë dinake e të tjera

Kishin rrethuar, “Logun e Kuvendit ”

-- PO  ISHTE KOT SË KOTI…!?

 

Opozitaret e të gjitha ngjyravet vëndosen:

TUBIME më të medha përfshi;

Luften e DRAGOINJVE ME KUÇEDREN

Presim si na vjen e ardhmja…!?

...!

 

Kushtetute me lesh arapi,

Kush e endi e kush e mbathi...!

...!

 

------------------------

Per ZemraShqiptare, nga Tropoja 18 Dhjetor 2017-
(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora