E diele, 14.04.2024, 05:49 PM (GMT+1)

Kulturë

Dedë Preqi: Satirë me fafarona e përzier

E enjte, 28.12.2017, 09:31 AM


Dedë Preqi

 

SATIRË ME FAFARONA E PËRZIER

 

Thuaj sa të duash, ma kënda, apo nuk ma kënda

I forti e ka pushtetin, të futë edhe në pranga,

Nëse ngjitët diçka nga goja, apo ndryshe vepron

Pushteti e përdor forcën, kur ujin ia turbullon.

 

Nuk do fajësohen vetëm Donika me Albinin

Në shenjë revolte në Kuvend e futën tymin,

U derdhën lot krokodili  me zëra e bërtimë

Dikush qeshte fshehur e kërkonte ndonjë vrimë…

 

Si do e marrim, kanë bërë  keq, apo me të drejtë

Mos t’luhet me sytë e ballit dhe Kuvendin e shenjtë,

Por zgjidhja në heshtje është pritje e gjatë

Kur thehët njëri krah dhe gusha mbetët thatë.

 

Tymin ia futi edhe Rambo, kjo nuk është në rregull

Por ky i fundit si kryeministër, tani po e banë mjegull,

Edhe të tjerët e futën tymin, duke e fshehur dorën

Dikush e fajëson policinë, dikush e fajëson rojën,

Por edhe kryekuvendari, që nuk i kursenë fjalët

Herë me seriozitet, e shpesh herë  shagarët…

 

Fajtorët e tymit nuk do i gjejmë kurrë në lendinë

Ata janë të fshehur dhe punojnë tinëza nën tavolinë,

Kush do pajtohet që Kosova ka për të falë teritore

A nuk është mjaftë e copëtuar me dredhitë shekullore.
(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora