E diele, 14.04.2024, 07:14 PM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Himn poetik

E enjte, 28.12.2017, 10:36 AM


HIMN POETIK

 

Fol muzë e ngadhnjimit të artit

fletë e çdo dite, muaji dhe viti

kjo kohë më bën të vet-digjem

për kryengritjet e mia në poezi

Rritu bimë e gjuhës dhe e fjalës

ti që vjen nga gjiri tragjik i jetës

ji shpërthim i flakëve të shpirtit

je lavdi e kraharorit të përgjakur

Në shpirtin vullkanor të poezisë

bërë i kam betejat e secilit varg

Në biosin e gjerë të këtij himni

Jam një pasagjer i planetit tokë

Shqipëri, unë e ti jemi shqiptar

që nga pellazgët e lashtë e Iliria

vendi ynë qé shesh i luftrave

dhe arenë gjaku e perandorive

Kosovë, kryengritëse e këngës

çmenduri timen, e kam poezinë

Në trup ende kam plagë gjaku

nga fqinjët, që tokat m´i morën!

2

-----------------------------------------------

Liri, bëje dorën grusht mos u jep

me emrin tënd u rritëm betejave

për ty dashuruam mes plumbave

për ty i ramë grusht pushtuesit.

Nuk ka paqe për lumin me vaj

nuk ka paqe për lumin e ndarë

Të rënët do të bëhen më të rinj

Në një kohë tjetër, më çlirimtare!..

Rritu pemë e fjalës dhe gjuhës

ti që vjen nga gjiri tragjik i jetës

je shpërthim i flakëve të shpirtit

je atdheu i engjëjve të shenjtë...

Sa shumë vetmi në një jetë poeti

në pasqyrë i shoh armiqtë e mi

kjo botë qenka vërtet një përrallë,

prapa na ndjekin cezarë të tërbuar!...

Shqipëri, gjak yjesh të ekuinoksit

unë kërkoj hënën që e pa Homeri

këtë jetë e çmoj si forcë krijuese

Shqipëri ka vetëm në gjuhën time!...

3

----------------------------------------------

Çamëri-Shqipëria ime e dashur

mungesën tënde e ndiej në shpirt

fjala shqipe tek ti është burgosur

gjuha në luftë është një ogur i mirë

Liri, qyteti më i bukur i zemrës

me duart tona ty po të rilindim

të bashkuar bëhemi të fuqishëm

Shqipëri ka vetëm në gjuhën time!..

 

Rrustem Geci - Dortmund, 2017(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora