E diele, 25.02.2024, 03:13 PM (GMT)

Kulturë

Mërgim Vardari: Talibanizmi onomastik

E merkure, 01.11.2017, 07:13 PM


Mërgim Vardari

 

TALIBANIZMI ONOMASTIK

 

Emrin e kam Sadulla

Mbiemrin Zendeli

Më thirrin Daja nga respekti...

 

Jo vetëm Sadulla më thirrin,

Por edhe Dull, Dul dhe Dajë.

U linda në Sërmnovë të Gostivarit,

Në qershor të vitit 1935.

 

Babai tregonte: Kur më lindi djali dytë

Shkova ta regjistroj te ofiqari

Që e kishte emrin Matiçar.

 

Trokita në zyrën e ofiqarit.

Eja hy hy brenda*

(Dodji, dodji udji unutra)!

 

Mirë dita*  (Dobar dan)

Ti katundar bisedo serbisht gjuhën e shtetit*

(Ti seljaçe govori srpski drzavni jezik)

Kjo është mbretëria jonë*

(Ovo je nasa Kraljevina)!

 

Çfar kërkon ti katundar i marrë*

(Shta trazhish t´i ludi seljak)!

 

Ta regjistroj djalin që dje më ka lindur*

(Da registriram sina koj juce se rodio)!

 

Zot o Zot për 15 ditë u lindën 17 shqiptarë

(Boze Boze za 15 dana rodiose 17 albanaca).

 

E dashur Mbretëri çfarë do të ndodhe me të shkretën Serbi?

(Draga nasa Kraljevina sta se desava sa nasu prokljetu

Srbiju)*

 

Trego ti budalla katundar emrin si e ka djali*

(kazi ludi seljace kako mu je ime sina)

Emrin e ka Zabel, emri dytë Gjelbërim*

(Ime mu je Zabel drugo ime Djelbrim)

 

Jashtë! Jashtë! Shporru ti katundar i poshtër*

(Napolje! Napolje! izgubise od tu ti bezobrazni seljak)!

 

Këtë poezi ua dedikoj djemve, nipërve, stërnipërve,

Të mbesave, stërmbesave të mi.

 

Djemtë e mi: tre djem dhe një vajzë

Nipërit e mi: shtatë djem dhe një vajzë

Stërnipërit e mi: tri vajza dhe një djalë

 

Sot Djali im mbushi 60 vjet. Rroftë edhe 100!

Unë që shkruaj Babai i tij, gjysh 82 vjeçar.

 

Këtu në Suedi jemi të barabartë dhe kemi liri

E në vendin e të parëve tanë nuk jemi të barabartë

Këtë poshtërsi na e bën okupatori dhe miqtë e tyre faqezi.

 

Barazia nuk ekziston

Hajnia të mbulon

Tradhtarët të spiunojnë

Korrupsionin e ushtrojnë

Ky është vendi im i dytë

52 vjet në mërgim...

 

Por shqiptari kurrë nuk e harron

Vendin e të parëve të vet

Aty shtëpi e vatan ndërton

Aty dhe varret i kanë hapur

Aty është vendi ynë që na mbron

 

VENDIN TONË E MBROJNË

E KEMI MBROJTUR DHE DO TA MBROJMË

KUDO QË JEMI NË RRUZULLIN TOKËSOR

 

PS. Këtë bisedë a poezi ua kam treguar fëmijëve, nipërve

dhe stërnipërve, mbesave e stërmbesave të mi. Kjo ngjarje

ndodhi kur babait tim i lindi një djalë në vitin 1935

dhe nuk ia regjistronin në emrin Zabel apo Gjelbërim

prandaj mua më emërtuan me një emër arab a turk

Sadulla që ofiqari kishte një regjistër me emra turq

e arab.

O Zot ruaje shqiptarin se është zemërbardhë!

Zoti ia martë shpirtin armikut që nuk na barazon!(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora