E diele, 14.04.2024, 06:39 PM (GMT+1)

Kulturë

Bedri Tahiri: Kthimi në vendlindje

E hene, 30.10.2017, 07:25 PM


Bedri TAHIRI

 

KTHIMI NË VENDLINDJE

 

(Hasan Prishtinës që në bronz u kthye në Vushtrri)

 

Herët e pate lënë vendlindjen,

Vicianën me kalldrëm të gurtë

Erdhe burrë katërqind dërhemë

Hero e diplomat i fjalës së urtë

 

Drenicën tënde kurrë s’e harrove

Aty u betove për luftë e për liri

Drejtove kryengritjet shqiptare

Në Selanik të vranë në pabesi

 

Shkrive pasuri, djersë dhe gjak

S’të nënshtruan dot ari e menitë

I sfidove dënimet me vdekje

Sa i urreve vëllavrasjet e dredhitë

 

Në Vushtrri me Azem Galicën

Kuvenduat për besë e për dituri

Hapët shkollën e parë shqipe

Që sot e rikujtojmë me krenari

 

U ktheve n’bronz, eshtrat i lë pas

Si Shotë Galica, atje tej në Arbëri

Gjaku Juaj- shkriu kufijtë e mjerë

Andej e këndej është veç Shqipëri!

 

Vushtrri, 19 tetor 2017(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora