E premte, 19.07.2024, 08:10 AM (GMT+1)

Kulturë

Baki Ymeri: Përmbajtja e revistave Kosova – 2016

E shtune, 17.12.2016, 10:46 AM


Nr. 1-2/2016: Kosova letrare: Azem Shkreli rumanisht. Ali Podrimja në gjuhën rumune, Albina Idrizi shqip dhe rumanisht: Kosova shungullon si një lum kujtimesh të paharruara. Kosova letrare dhe loti i lumturisë së përjetuar. Kuptimi i jetës dhe jeta e shpirtit tonë – shqip dhe rumanisht. Kosova e gjallë dhe koloneli i ushtrisë së vdekur. Umbra turnurilor peste o lume însângerat?. Atje ku filluam të ngrejmë mure në ajër. Vehbi Miftari në gjuhën rumune: Zoti është bariu im. Acolo unde am început s? ridic?m ziduri în aer. Besimi ndaj Zotit dhe dhimbja e provokuar. De credin?a în Dumezeu pân? la  provocata certitudine. Valeriu Covrig-Cudrec – shqip. Rodica Fercana në gjuhën shqipe. Vasile Lupu (Albanezul). Artikuj për Kosovën në gjuhën rumune. Remember - The truth on Kosova. Vulpea în Balcani – Dhelpra në Ballkan. Albanezii din Kosova ?i românii din Valea Timocului. Conferin?a Ambasadorilor de la Londra – generator al crizei kosovare. Care este cea mai corect? sintagm? pentru români: Kosovo sau Kosova?A cui este Kosova (E kujt është Kosova?)

Nr.3-4/2016: Mihai Eminescu dhe adhurimi i tij ndaj gjuhës shqipe dhe kombit shqiptar. Nexhat Rexha rumanisht. Sadik Krasniqi shqip-rumanisht. Gheorghe Mizgan në gjuhën shqipe. Alexandru Milos. Valmira B. Sejdiu (shqip-rumanisht). Letra nga Vehbi Bala, Ymer Jaka, Anton Çeta. Invazioni sllav në Ballkan sipas një autori rumun. Povestea mortii comandantului Bimbasha Sava. Kosova dhe Dhelpra e Ballkanit. Kisha Shqiptare e Bukureshtit. Kosova e Konstancës dhe bubullimat e Bukureshtit. Ishte ai gjak i flaktë shqiptari që i ushqente me entuziazëm të parët tanë (Fjala e Asdrenit me rastin e varrimit të Arhimandrit Harallamb Çalamani në Bukuresht)

Nr.5-6/2016: Flora Brovina shqip dhe rumanisht. Një lule e rritur mbi gjurmët e shinave të tanqeve (Lucian Gruia). O floare crescut? între urmele ?enilelor tancurilor. Ioana Lapusneanu në gjuhën shqipe. Dan Gashi rumanisht. Tradita, patriotizëm dhe poezi (Daniel Marian). Lulzim Tafa në gjuhën rumune. Muzat që derdhin në Kosovë mjaltën e qiejve të fjalës (Marius Chelaru). Filologji. Similitudini romano-albaneze (Grigore Brancu?). Albanologu Grigore Brënkush . Gjuha shqipe është jeta ime. Kujtesa historike në miqësinë e dy popujve dhe albanologu Grigore Brënkush (Nuri Plaku). Shqiptarët e Rumanisë dikurë dhe sot (B. Ymeri). Nëna Tereze, Lapsi në duart e Zotit (rumanisht). (Agen?ia Na?ional? de Pres? AGERPRES). Luljeta Isaku mbi Nënën Tereze. Nënë Tereza dhe dezinformatorët e Shkupit. As kujtimi i Nënës Tereze nuk lihet i qetë.

Nr.7-8/2016: Ujku shqiptar që sundoi Moldavinë (Vasile Lupu). Kur Asdreni dekaloronte pasurinë. Kosova letrare: Lacrimioara Iva në gjuhën shqipe. Menut Maximinian shqip-rumanisht. Victor Eftimiu. Nicolae Anastasiu. Nënë Tereza rumanisht. Balada shqiptare nga George Cosbuc. Amadeo Baçi. Nga tradita patriotike e rilindësve tanë: Sefedin Kërçova dhe kujtimet e  tij. Rumania mund ta njohë së shpejti Kosovën. Lidhjet farefisnore rumunuo-shqiptare. Majlinda Kelmendi në shtypin rumun. Cristian Preda: Prima medalie olimpic? pentru o kosovar?. Nobelistja me origjinë rumune Herta Myller: “Kurrë nuk e kam ndryshuar qëndrimin për Kosovën”

Nr. 9/10-16: Oxigenul versului în cartea lui Gani S. Pllana. Oksigjeni i vargut në veprat e Gani S. Pllanës. Asllan Qyqalla në gjuhën rumune. Daniel Marian: Har din tr?iri magice. Divinizarea iubirii. Hymnizmi i sashurisë me përjetime magjike. Elena M. Cimpan në gjuhën shqipe, Sensibilitatea în form? pur? (Sensibiliteti në formë të pastër). Anne M. Bejliu në gjuhën shqipe. Sanije Gashi në gjuhën rumune. Diaspora: Nikolla Naço dhe shembujt e shenjtë të veprave të tij (Baki Ymeri). Ilmi Veliu: Kërçovarët e Bukureshtit dhe kontributi i tyre në prag të shpalljes së pavarësisë). Fototeka e revistës Kosova

Nr. 11-12-2016: Poezi dhe bibliografi nga Ndue Ukaj. Kultura dhe shteti ynë i brishtë (N. Ukaj). Dibran Demaku në gjuhën rumune. Ion Deaconescu në gjuhën shqipe. Ioan Romeo Rosiianu në sjuhën shqipe. Korçarët e Bukureshtit: Familja Duro dhe Kondi. Diogardi: Donald Trump gëzon respekt për shqiptarët. Fragment nga aktivitetet e Ministrisë së Kulturës. Shqiptarët e Sllatinës – Albanezii din Slatina.(Vota: 8 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora