E premte, 22.09.2023, 09:53 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Fjalimi i Kastriotit në Romë, viti 1467

E diele, 14.08.2016, 05:24 PM


Gravure - Fjalimi i Gjergj Kastriotit ne Rome viti 1467

Fjalimi i Gjergj Kastriotit ne Rome ne vitin 1467, ne konsistoriumin Papal duke kerkuar mbeshtetje nga princet dhe mbreterit si dhe nga Papa Pali II ne luften kunder pushtuesit osman.

Siç dihet mbeshtetja mungoi, ai me tere forcen e tij, talentin dhe strategjine luftoi gjere ne vdekje duke mbrojtur jo vetem atdheun e tij, por edhe civilizimin europian nga barbaret turq.

Gravure nga kronika e vitit 1578.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora