E shtune, 22.06.2024, 08:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Kristaq Turtulli: Vëllait tim

E diele, 05.06.2016, 11:11 AM


Kristaq Turtulli

Vëllait tim

Në një qytet që laget nga deti, ku këndoi Homeri,

Mërgoi vëllai, zemërarti, këngëtari,

Në mbrëmje numëron yjet dhe i bën tespihe...

Gershet lidh katër horizonte,

Krihet me krëhrin e pishave...

Kometën e zjarrtë e lidh në qafë, si kravatë.

Vëllai është mbi Eskilë dhe Homerë.

Ka një këngë në buzë, një muzë dhe të vjetrën kitarë.

Bukën ngjyen në lëngun e sheqertë të mirësisë,

Di vetëm të këndojë dhe të dashurojë,

Të sjelle të ëmblën, Korçën pranë...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora