E enjte, 13.06.2024, 11:27 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Djemte e Shqiperise

E enjte, 02.06.2016, 07:21 PM


Luan Kalana

 

DJEMTE  E  SHQIPERISE

 

-Pse ju përçmojnë "qytetarët" ?!

se jeni të mençur,shkëlqeni në jetë,

se jeni inteligjent,princa me yll në  ballë,

se jeni  punëtore,jo çuna mamaje,

çupkat e qytetit ,nuk ju pëlqejnë,

ato duan Vipat,ti dehin në barre.

 

-Kush ju thotë Juve katunarë ?!

ata qe kanë akoma buzet me qumësht,

qe nuk kanë pirë kurre dhallë,

s'duan ta dinë,se s'kane bukë te hanë,

ato qe lozin natë e dite me celularë,

"modernet" nga mendtë qe janë damë.

 

-Cilet ju thone Juve,malokë,fshatarë ?!

Fshati eshte burim,thesar i rallë,

është nëna qe ka pjellë qytetin djalë,

kush mohon origjinën,nënat,prinderit,

nga rruga e zotit,kanë dalë,

s'janë per as gje,as per vatanë.

 

-Ju marshin te ligat,o djem fshatarë,

ju jeni qytetarë nderi e të parë,

më modernët,nga "majmunët"e marrë,

gegë e toskë,binjakë shqiptarë,

mos gjykoni gunën,ju priftë mbarë.!

 

nga Denbabadeni  Qytetar(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora