E shtune, 13.07.2024, 09:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Hasan Selimi: Qyteti mbi gjoks gruaje

E merkure, 01.06.2016, 06:59 PM


QYTET MBI GJOKS GRUAJE

 

-Poezia fituese e vendit te pare ne "Ora Letrare 2016", B. Curri-

 

Nga Hasan Selimi

 

Mbi cullakun e gjoksit të një gruaje

Rri plakshëm një qytet

Mbi gjirin e shpluar të një nëne

Jeton një qytet fjalëshumë

Nga çelja e gjethit e përsërin

nëna gjirin gati të ushqejë qënien

Zhveshur e shkreta nën atë qytet

Nga djersa e kripur rrobat

Djegur e tretur

Në hyrje vendosur si për shpërfytyrim

Krenueshëm rri në krahkthyer

Çmallet syhapur mos sheh të birin

Asnjë se përshëndet

Flasin për cullakllëkun e saj...

Qyteti vetullrrudhur nga mosha

Prej vesit në heshtje hallakatur

Tani shtatin lëshuar poshtë

Asaj gruaje nënë...(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora