E merkure, 24.07.2024, 10:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Tirana, zemra e Shqipërisë

E diele, 29.05.2016, 12:28 PM


TIRANA , ZEMRA  E  SHQIPERISE

 

Mezi pres të shmallem me ty,

une shtegatri,lejlek  i vonuar,

rreth globit dekada fluturuar,

kerkoja nje fole per zogjte mij,

akund nuk me ngrohu si ty.

 

-Do pres naten te vij tek ty,

s'do vij fshehur ,por me krenari,

do ti takoj tegjithe si motrasi vellezer,

nuk dua te mos me prese asnji.

 

-Nuk ju kam sjelle pasuri,

e di qe do më shikoni duart,

por jashte bota s'eshte perrallë,

emigranti hiqet zvare,shkronjesi,

fal kafshaten mos vuaje njeri.

 

-Mos dil me prit, Tirana ime,

do vij atje ne vater,tek dergjesh ti,

ne Pallatet Agimi ,ku brodha femijerine,

ne Rruga e Durresit ,ku shkollva rinine,

per ty kam sjelle vetem nostalgjine,

mbeshtjelle me shami zemren time.

 

-Po qe se jam moshuar,mos më prit,

ç'do me duash,per llafe ke Parlamentin,

per energji ke vajza e djem te rinj,

do te lumturojne,do te rinojne,

Tirane prit njeres te urte,jo te keqinj.

 

-Te dua me shpirt e me zemer,

je flori,ne Bote,s'ka si ti ,

nuk te harroj,je perendi,

Tirane  lulezemre,

nuse me nur,plot stoli !(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora