E marte, 23.07.2024, 09:22 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Qeni i keq - ujku n'torishtë

E diele, 29.05.2016, 12:55 PM


QENI I KEQ – UJKU N’ TORISHTË

- Motërzim popullor -

 

Qeni i keq rri  te torishta ,

Ujku rri  nëpër ahishta ...

 

Qeni i keq lehë klam, klam, klam –

Hajde ujk , se këtu jam !

 

T’ kallëzoj delet mbyllë ku janë –

Të bëjmë bashkë mish për të ngranë !

 

Hajde ujk se m’ kanë lanë mentë –

Të kallëzoj ku i kemi dhentë !

 

Hajde ujk , e mos rri unët –

Të kallëzoj si i kemi punët !

 

Gjilan, më 13.05.2016.        Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora