E marte, 18.06.2024, 10:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti edhe në Poloni

E diele, 01.05.2016, 05:54 PM


Në ndertesën shumëkatëshe në Gda?sk të Polonisë nga viti 1625 e deri me sot qëndron i përshkruar edhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Aty ku shihet është paraqitur një alegori e drejtësisë dhe trimërisë së dy heronjëve dhe mbrojtësve të civilizimit europian nga pushtuesi osman, Gjergj Kastriotit dhe Huniadit. Vlenë të përmendet se kjo ndërtesë është ndërtuar nga Johan Speymana.

Duhet ditur se polakët kanë qenë miqë të arbnorëve duke mos harruar mbretin Wladislav të Polonisë dhe Hungarisë, pastaj pasuesin e tij Gjon Huniadin si një nga miqtë dhe aleatët e Gjergj Kastriotit. Por së fundi edhe një nga miqtë e dëshmuar të shqiptarëve Papa Gjon Pali II.

Kjo tregon se Gjergj Kastrioti ka qenë,ë shtë edhe sot jo vetëm në zemrat e arbnorëve por edhe të popujve tjerë europian, vetë fakti se ai gjendet pothuajse kudo dhe në cdo vend të botës së civilizuar tregon për personalitetin e tij mbikohor dhe pavdekësinë, por edhe rëndësinë që ai kishte për kombet dhe popujt europian krahas Gjon Huniadit mikut të tij të madh.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora