E marte, 21.05.2024, 11:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Gëzim Hoxha: Nga vjen Dita e Shën Valentinit

E premte, 19.02.2016, 07:56 PM


Nga vjen kjo  Dita e Shën Valentinit

Nga Gëzim Hoxha

Të gjithë dhurojmë diçka për të dashurën tonë në Ditën e Shën Valentinit unë dhashë një orë, ka që japin çokollata, të brendshme seksi, parfum, një arush prej pellushi, një cellular a ku ta di unë se çfarë. Por dhurata më e zakonshme për këtë ditë janë lulet. Por pak prej nesh e dine se nga vijnë ato.

E pra lulet që u dhuruan aq bujarisht ndoshta edhe për shkak të çmimit të tyre, në BE, SHBA, AUSTRALI etj ka të ngjarë të vijnë nga Kenia. Ajo kufizohet nga Tanzania në jug, Uganda në perëndim, Sudani i Jugut në veri-perëndim, Etiopia në veri dhe Somalia në veri-lindje. Kenya ka një sipërfaqe prej  581,309 km², dhe një popullsi prej rreth 45 milion njerëz në korrik të vitit 2014.

Kenia ka një klimë të ngrohtë dhe i lagësht tropikale në bregdetin e saj të Oqeanit Indian. Klima është më e freskët në savanat me bar përreth kryeqytetit, Nairobi, dhe sidomos afër malit Kenia, e cila ka dëborë të përhershme në majat e tij. Më tej në brendësi, në rajonin Nyanza, ekziston një klimë e nxehtë dhe e thatë e cila bëhet e lagësht rreth liqenit Viktoria, liqeni më i madh tropikal në botë me ujë të freskët.

Historia e Kenias endet nga njëri protektorat në tjetrin. I pari ishte ai gjermani cili daton në vitin e largët 1885 nën poseidimin e sulltan Zanzibarit të territoreve bregdatare deri në 1890 kur protektoriati iu dorëzua anglezëve. Protektorat i Kenias i erdhi fundi më 12 dhjetor 1963 me pavarësinë e saj. Mbretërisë së Bashkuar e dha sovranitetin mbi Koloninë e Kenias dhe, sipas një marrëveshjeje të datuar më 8 tetor 1963 Sulltani i Zanzibarit ra dakord që njëkohësisht me pavarësinë për Koloninë e Kenias, Sulltani nuk do të kishte më sovranitet mbi Protektoratin e Kenias dhe në këëtë mënyrë e gjithë Kenia do të ishte një shtet i Sovran dhe i pavarur.

Klima e ftohtë Kenias dhe lartësitë e saj e bëjnë të përkryer këtë vend për rritje të trëndafilave të mëdhenj dhe jetëgjatë. Këto kushte kanë ndihmuar Kenjan të bëhet furnizuesja e katërt e botës pas-Holandës, Ekuadorit dhe Kolumbisë.

Ferma Simba në Njahururu ndodhet, katër orë me makinë 'në veri të kryeqytetit, Nairobi. Kjo është një nga katër fermat e kompanisë 20 hektarëshe që e bëjnë Kenian kultivuesen e  tretë më të madhe të perimeve dhe luleve,- shkruan ndër të tjera në një artikull në lidhje me lulet portal YAHHO FIINANCE që u dhuruan dje në Ditën e Shën Valentinit . Ajo ka 600 punëtorë që paguhen me një pagë minimale prrej 80 $, të cilët vijnë me autobusë nga fshatrat përreth për të prerë ose paketuar me mijëra trëndafila që do të dërgohen në mbarë botën përpara 14 shkurtit.

Lulet janë të lidhura pazgjidhshmërisht me ekonominë globale. Kur ajo u shemb në vitin 2008, tregtia -luleve humbi 1.5 miliard $ vitin e ardhshëm. Në vitin 2013, eksportet globale e lule të prera, të prerë me gjethe, bimët e gjalla dhe të gonxheve arriti në 20,6 miliard $, dy herë më shumë se sasia në vitin 2001.

Ngjarjet ndërkombëtare, duke përfshirë edhe luftën e Rusisë në Ukrainë dhe pikiatën me çmimet e naftës, skalitën fatin për lulet dhe fermat e shumta Kenjane. Shitjet në vendet prodhuese të naftës, të tilla si Norvegjia dhe ato në Lindjen e Mesme, kanë rënë për shkak të fuqisë së tyreblerëse të zvogëluar, tha menaxher i përgjithshëm i fermës Simba kultivuesve.

"Deri dy vjet më parë, lulet do të ishin pjesa më fitimprurëse e fermës", tha ai. "Tani është një e treta e të ardhurave tona pas frutvea të buta dhe kulturave bimore."

Kenia është eksportuesja e gjashtë më e madhe për lulet në SH.B.A., sipas të dhënave nga doganat  në SHBA dhe Mbrojtjes Kufitare. Si kopësht  i Afrikës lindore, Kenja furnizon Bashkimin Evropian me 38 për qind të importeve të saj cut-luleve të prera , pjesërisht për shkak të një marrëveshje të tregtisë me taksa të përjashtuara.

Në vitin 2012, eksportet e luleve në Rusi, importuesi i pestë më i madh në botë për to, u pakësua për shkak se ekonomia e saj u drejtua nga tankiet dhe rubla u zhvlerësua. Ndërhyrja ushtarake ruse në Ukrainë në vitin 2014 vetëm "përkeqësoi situatën", ka thënë sindi van Rijsuik, një analiste e kësaj tregtie  në një bankë hollandeze.

Për shkak të rënies të eksporteve -luleve të prera në Rusi, këto lule kanë furnizuar tregjet e tjera, të cilat shkaktuan presion mbi çmimet," tha ajo.

Dana Malaskova, menaxher komercial kultivuesve ', ka thënë se deri në shtator të vitit 2014, kompania dërgonte një të katërtën e luleve të tyre në Rusi, me një rritje të qëndrueshme vjetore prej 5 për qind; tani vëllimi është zvogëluar me  5 për qind të totalit.

"Ne nuk mbështetemi  më tek Rusia për Ditën Ndërkombëtare të Gruas më 8 mars, ngjarja dytë më e madhe për dhurimin e luleve gjatë vitit," tha ajo.

Rënia e kërkesës ruse nuk është përkthyer në një rënie të çmimit të një buqete në Ditën e Shën Valentinit për këtë vit, tha Neville Ratemo, një drejtor në Këshillin hortikulturës të Kenias.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora