E shtune, 22.06.2024, 06:06 AM (GMT+1)

Kulturë

Hasan Blakaj: Pse

E merkure, 17.02.2016, 08:14 PM


Hasan Blakaj

 

Pse

 

Pse na dënon kaq rënd

ti njëri i vendit tim

pushtetar,

vëllai im

pse na dënon kaq rënd

ti gjaku im

edhe pas kaq vitesh të rënda në mërgim

 

Pse na dënon kaq rëndë

ti krijesë e zotit

motit

shpifarak i kombit

ushqim i korbit

me përulje të robit

 

Ti jetën e do

por, edhe unë e dua

sepse, dua të jetoj,

t´ punoj e gëzoj

dhe nuk dua

që dikush të jetë përmbi mua

 

nuk dua, nuk dua

që bukën e fëmijëve të mi të ma marrësh mua

ta ma marrish pa djersë të ma marrish

vetëm se ke forcën

duke më shfrytëzua

e unë në punë të rënda duke u përvëlua

 

Paj,  nuk dua ,

të më përbuzësh

të ma vësh taksen

në derë të shtëpisë

me vese të liga të hajnisë

pa e shkelur mirë

token e Shqipërisë.

 

As nuk dua

që fëmija im

ta përjetojë neverinë

kur aq shumë i fola unë

për kombin e Shqipërinë

 

O si nuk po e sheh

sa më ke largua

me dashje nuk m´ ke afrua

për një trasë të qelbur

që e ke grabitur për vete

familje e shokë

tërësisht je tjetërsua

 

po ti

me largon e largon

kur loti I nënës edhe gurin e shpon

ku malli për ty zemrën ma lëndon

e ti harron

harron gjakun  ndër deje të t´ët at

që lëngon i sëmur

në të moçmin shtat

 

O si nuk po e shesh

verbërinë materiale

që të ka ngulfatë

o rob i  ngratë

he, ti paq uratë

kërko shpëtim ke natyra, apo thjeshtë zoti

unë po të këshilloj

vetëm ai, ndoshta mund të t ‘ndihmoj

 

Hasan Blakaj

Stockholm 16shkurt 2016(Vota: 15 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora