E marte, 21.05.2024, 11:09 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Këngë për flamur

E premte, 19.02.2016, 07:33 PM


Albert HABAZAJ

K?NG? P?R FLAMUR

 

Përshëndetje Pavarësisë së Kosovës

 

Oj, Kosovë, o krah’Shqiponje

Krah’ rrebeshesh i plagosur,

Siç je ti në  këto troje

Kam Çamërinë sakatosur.

 

Vjen me frymë Perëndie

Përreth Sheshit të Flamurit

Yjësia e Lavdive,

Ku zihet Besa e Burrit!

 

Tok me Ismail Qemalin

Qëndron baca Boletin -

Emblema jonë krenare

Dhe kur ndrin a bubullin.

 

Prishtina ime është Vlorë

Edhe Vlora ësht’ Prishtinë.

Për FLAMUR po thur kurorë,

Këngë yjesh për SHQIPTARINË.

 

Sheshi i Flamurit, Vlorë, 17 Shkurt 2008 dhe gjithë jetën(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora