E premte, 01.03.2024, 08:54 AM (GMT)

Kulturë

Arber Shabanaj: Paradoks

E diele, 31.01.2016, 10:00 AM


Paradoks

 

Mjerë ai që s’kish vëlla!

T’kisha unë sot Arkimendin gjallë,

s’kishte për t’më lënë mua n’zjarr me u kallë…

 

Mua ca nipër e mbesa m’kan qëllu,

vijnë n‘Gjakovë me pazaru,

soditin shtetin ku xhaxhai i tyre ka luftu,

edhe vijnë ndër veti duke u inatu

për pasurin që “mixha” këtyra ju ka pagu…

 

Të pij e të dehem një herë,

derën me shqelma t’a hap,

përjashta nga bota e mjerë

të dalë e mos t’kthehem më prap…

 

Të ikë diku nëpër pyje e fusha,

ndër grurishte t’pafund,

një shishe raki me yje t’a zbraz,

i vetëm t’a shkund,

se unë vetë mbusha gjitha ato gusha,

s’lashë dot të zbrazët asnjë “gurmaz”…

 

E dhimbje mos t’ndjej më në gjoks,

vetëm të qeshem si i “marrë”,

mos të dëgjoi më kurrë gënjeshtra paradoks,

nga njerëz ardhacakë, apo nga vet këta “zuzarrë”…!

 

Arber Shabanaj(Vota: 14 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora