E merkure, 19.06.2024, 07:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Liman Zogaj: Festa në stinën me akull

E shtune, 02.01.2016, 11:41 AM


Liman Zogaj

 

FESTA NE STINEN ME AKULL

 

Sonte

pata deshire

secilit ti dergoj ...

Urime nga Zemra,

Por,me zuri terri

duke i perkedhelur Lapidaret

e mbuluar me akull

nene ngjyrat e ylberi te drites.

Sonte

nuk degjoje as miuzike

bashkohem me heshtjen

e kasollave,

ku furtunat

e heqin vallen e dhembjes

e mjerimi ndrydhe zogjet e strukur.

Sonte

as nuk beje piktura

sepse,vajza qe shiste cigare

te shkallet e Teatrit

mu be personazhe

e Komedis tragjike.

AS nuk do te ngrise dolli

sonte

Femijet e SOS-shtepise

me shikonin ne sy

e sikur me luteshin

per nga nje lule

edhe per Nenat me zemer prej guri.

Sonte

mbeta neper udhe

duke e ndhmuar vashen me karroce

-O Xhaxhi,Me ndihmo ,

se fati ma pertypi haprimin

e veshtire mbrrije ne brigje

e ta kám edhe une afer diellin.

Jam Vonuar

sonte,

i mora nga ylberi

do shami per loje

ne vallen e shqiponjave,

bashke me Jetimet

e Planetit prej mjegulle.

Sonte

edhe gota ime

spirr-spirre

bashke me shpirterat e thyer.(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora