E merkure, 21.02.2024, 07:12 AM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Libri "Mother Teresa - Her Essential Wisdom"

E merkure, 09.12.2015, 07:00 PM


Libri "Mother Teresa - Her Essential Wisdom"

nga editore Carol Kelly-Gangi

"The Fruit of Silence is Prayer.

The Fruit of Prayer is Faith.

The Fruit of Faith is Love.

The Fruit of Love is Service.

The Fruit of Service is Peace.

-My secret is very simple.I pray.Through prayer,I become one in love with faith."

-(nga Libri "Mother Teresa...",-fq.51

Nga Luan Kalana

" Nënë Tereza ishte bërë e  dashur në të gjithë botën për përpjekjet e saj të palodhshme dhe të shërbimeve për miliona të varfër, te vobegt,të mallkuar, të sëmurë, qe  vdesismim pa asnje ndihme. Trashëgimia e saj shtrihet përtej veprimeve të saj, si Nënë Tereza foli në mbi njëqind vende në subjekte të afërta me zemrën e saj. Urtësinë e saj, Essential mbledh qindra citate të saj frymëzues mbi rëndësinë e bamirësisë, vlera e familjes dhe dinjitetit absolute e çdo qenieje njerëzore,Mesazhe shpresdhenese per te jetuar ne paqe,me humanizem shpirteror."

Carol Kelly-Gandi.

"Mother Teressa-Her Essential Wisdom," eshte nje liber me vlera te pakrahasueshme,duke na percjelle mesazhet te gjalla per Njerzimin, dhe Paqen boterore per sot e ne te ardhmen,

Citatet  jane fjale nga goja e saj qe burojne nga zemra e madhe shpirti I saj humanitar,nje dhunti e rralle gjeniale,prej nje grua  shenjtore tokesore,pa komnente,nga autorja e librit;

Pa e absolitizuar,Librin,mesazhet e Nene Terezes Shenjtore ,,jane mesazhe biblke,nje Bibel jetesore,me fyte reale tokesore dhe shpresedhenese.altar per te varferit dhe te vobegtit,qe meritojne sherbime paqesore dhe ndihme te pakursyer sublime pa kursim ng aqyteterimi i sotem modern.

Që në reshtat e para të librit,në Introduction,hyrjen e librit,autorja ,prezanton emrin dhe jeten e Mother Teresa,nga nje familje me prinder shqiptare autoktone në Shkup,(Rep.e Maqedonise)qytet etnik shqiptar,me emrin e vertetë Agnes Gonxha Bojaxhiu,me 27 gusht 1910.Pasi shkon per studime me 1928,në Irlande,Dublin,per te vazhduar shkollën ne nje Lice fetar,udheton per gjithmone në Indi,Kalkuta,per te vazhduar shkollen ne liceun kristian St.Theresa,ku diplomohet Sister, dhe shndon emrin e saj,Sister Theresa,misionare fetare.

Ajo ia kushtoi jeten e saj,te varfereve,te vobegteve,te semureve duke i sherbyer atyre vullnetarisht me vetmohim si një Nënë shpirterore,me besim ndaj prehjeve te saj si një Perendi ,një Zot,nje Crisht i gjallë tokësor i koheve moderne te qyteterimit të civilizuar. Me fjalën e e saj,me përkushtimin shpirteror dhe shpresëdhënes,ajo u shndërua në një mjeke popullore,me ilaçin e besimit,ku shëroi dhe ngriti me këmbë,i dha dritë ,i mbajti gjallë milona njers ne botë,duke berë dhe mrekullira te pabesueshme,por reale.

Keshtu shume shpejt emri dhe vepra e saj jo vetem u bene te njohura dhe famoze,ne Indi dhe ne se mbi 100 vende te botes ku ajo shetiti si Sister misionere, por nje idhull shpirteror,per Njerezimin e varfer që ka mbuluar planetin tonë tokesor,aq sa meritoi titullin e lartë Shenjtore,dhene nga Pope John Paul II i Vatikanit me 19 Tetor 2003,pas vdekjes.Zemra e saj pushoi se rahuri në shator 1997 pas nje heart atak ne Kalkuta te Indisë.

Ashtu si ne hyrje dhe ne mbyllje te librit- Chronology of Mother Teresa's Life,nga autorja,jepet nje pasqyre reale me data e fakte reale te pamohushme,per jeten e e vepren e saj te dokumentuar,qe disa prej tyre i degjojme dhe i lexojme per here te parë.

Gjate jetes te saj,ajo meritoi,tituj dhe çmime te larte nderi nderkombetare te shumta,te dokumentuara ne faqet e librit,me data dhe motivacionet,deri edhe çmimin Nobel te paqes,me17 tetor 1979,duke u bere keshtu Nobelistja e pare shqiptare ne historine tone kombetare.

Kjo bën që libri te jetë më shume nje dokumnet historik,me të verteta bografike ,per Mother Teresa,dhe nje merite e veçante e publiçistes Carol Kelly-Gangi,duke i paraqitur dhe falur lexuesit dhe opiniont dhe mediave boterore,nje veper dokumentare ,me mesazhe te gjalla,ushqim shpirteror per jeten ,një Bibel e gjallë,nga Shenjtorja Mother Teresa.

Citatet e librit ,jane grupuar në kapituj simbolikë jetesore,te ngjashëm me Biblen,dhe kuptimplotë,mesazhe humaniste për Njeriun dhe Jetën si :

-Shërbesa fetare-humizëm shpirteror /-Njeriu-perëndia atin, birin dhe fryma e shenjtë. /-Dashuria /-Dhuratat /-Të varfrit te dobëtit dhe kujdesi sublim për ta /-Perëndia Atin, Birin dhe Frymën/e Shenjte./-Të sëmuret,të vobegtit dhe varfëria /-Jeta /-Familja-shenjtorja e shoqerise /-Bissnesi dhe humanizmi./-Rinia dhe femijet ./-Besimi-sekreti i jetes./Shpirtmiresia ./Kënaqesia ./- Nëna,perëndesha ./-Dhuratat e jetës ./-Fatkeqësisë dhe Vdekja./-Money,paraja ./-Feja ./-Women,gratë ./The Religious Life...(te shqiperuara nga ne ,fq.11-120)

-Ndësa per ne lexuesit shqiptare,(megjithse libri ështe shruar ne anglisht me 135 faqe,ku fare lehte mund ta gjejne ne internet,me shpresë per ta lexuar te shqipëruar) është nje dëshmi dokumentare ,nje thesar historik dhe krenari kombetare ndaj qyterimi te sotem,i të qënit shqiptare,Mother Teresa,Shenjtorja shqipatre,Nënë Tereza,ashtu si e verteton ne liber autorja,me te verteta shkencore.Duke i mbyllur gojen ,nje here e pergjithmone,spekullimeve dhe abuzimeve,pergenjeshtrimeve,qellimdashese,mediave dhe "historianeve" pasionante,qe mundohen ta erresojne emrin dhe vepren te Mother Teresa ,Shenjtores Nënës Tereza Shqiptare.

E paharuar per të ,mbetet realizimini endrres te saj,vizita ne vendlindjen e prinderve te saj ,ne Shiperine demokratike,per te cilen ajo e bekoi me urata,duke u perkulur dhe puthur token shqiptare, ku burojne rrenjet e gjakut te saj,qe shenjteroi zemre dhe shpirtin e saj human,qe ia fali jeten, ne sherbim te Njerezimt te varfër e te sëmurë,vellazerimit dhe paqes boterore.

Emri dhe vepra e e saj qendron e shkruar ne zemrat e njeresve,dhe nepermjet ngritjes lart ne nje obelisk te ri,ne Altarin tokesor,me deklarimet e theniet e figurave dhe personaliteve boterore,te cilen autorja i ka dokumentuar,ne kapitullin special ne mbarim te librit "Remembering Mother Teresa" me theniet laidare te tyre,

per kete Nenë Tereza Shqiptare,mbete simbol dhe idhul i urtesisë e te mençurise te Njersimit ,ja si shpehen disa prej tyre,besoj se kuptohen,s'ka nevojë shqipërimi:

-"Mother Teresa marked the histori of our century with courage."-Pope Jonh Poul II

-" When she walked into the room to greet me,I felt that i was indeed saint."-Reverend Billy Graham.

-"Hers was a ministry of action,of passion,and compassion,..faith touchesd the lives of millions of people in India,here in the United States,and all around the world."-Bill Clinton,US President.

-"She leaves us a strong message.which has no borders and which goes beyond faith:helping,listening,solidtity."-Jacques Chirac,French President.

-"She is the United Nations.She is peace in the world."-Javier Perez de Cuellar,former U.N Secretary -General

-"Mother Teresa is no more with us"-Inder Kumar Gujral,Indian Prime Minister.

-"Mother Teresa,personified a boldness of spirit and purity of revered by entire world....She served as a model of holiness,vritue,and humility."-Roland and Nancy Reagan,U.S President

-"Her example reminded us of the inherent goodness found in the quiet cornerss of the human heart."-Al Gore,U.S Vice President.

-"Our world has lost the most celebrated saint of our times.This courageous women gave hope to millions,and showed us the power of garing and human kindess."-widow of Martin Luther King.Jr.

-"A los to the entire humanity.She wil be deeply missed inour efforts to bild international peace,and a just,caring,and equeitable world order."-Nelson Mandela,South Afrika President.

-e te tjera pa mbarim ( marre nga libri fq.121-128.)

No Koment.

We are Proud of Mother Teresa, e pavdekshmja ,e urta ,shenjtorja e Njerezimit,Nene Tereza Shqiptare.

I'm  Prod to be Albanian !(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora