E diele, 19.05.2024, 06:25 AM (GMT+1)

Kulturë

Nebi Dragoti: Haiqe satirike

E shtune, 09.05.2015, 04:49 PM


NEBI DRAGOTI

 

PESËMBËDHJETË HAIQE SATIRIKË

 

1-Partitë s’gjejnë alternativën e duhur,

në gji kanë 2-3 dallkaukë,

që duhen rrokur me shqelma,me gurë…

 

2-Gazetat të sëmura,

turren pas të njëjtit lajm.

…Bëjnë si grifshë…

 

3-Korrupsioni nuk po shqepet!

Kush do t’i bjerë me rrufe,

se…do rrufenë në kokë.

 

4-Skeptiku ka qejf skeptikun,

nuk ka qejf progresin,

si bretkosë pëlqen moçalin.

 

5-Vinë votimet.U qelbën

me mashtrime,ryshfete,pazare;

të varfërit gënjehen për një kafshatë…

 

6-Qëllimisht shtiret djathtistë,

bshkohet me korin e partisë shterp.

S’i beson të majtës Rilindjen…

 

7-Nuk ka timon presidenti,

timonin ia përdor partia

që zgjodhi president kukull…

 

8-Partia mazhorancë

mikloi president “petrit”.

S’pati meritë.Qe militant…

 

9-Lojrat e fatit kërpudha shiu;

toka prodhimi nuk janë,

janë vend mashtrimi naivësh…

 

10-Presidenti syrin filxhan:

mazhoranca për atë,

ai për mazhorancën…

 

11-Pronarët e kazinove

rjepin xhepat e idiotëve;

thasët e tyre mbushin deng…

 

12-Ligji nuk ndëshkon

ata që përpiluan ligjin…

Ligje të tilla duan funeralin…

 

13-Presidenti qan me dënesë…

Mazhorancën ia kthyen në opozitë.

Ngjanë me “Mbreti lakuriq”.

 

14-Në politikë rolet:pozitë,opozitë…

Pse?Se si ia hipën!Si?...

Si?Edhe të ta hipin!Pse?...

 

15-Sekserë mashtrues tranzicioni,

Kërpudha helmuese ligatine…

Qeveria s’i pastron…ka hallin e vet.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora