E enjte, 25.07.2024, 07:36 AM (GMT+1)

Kulturë

Dibran Demaku: Ballë i ndritur i gjyshit

E shtune, 09.05.2015, 02:20 PM


Dibran Demaku

Në vend të Urimit për ditëlindje:

BALLË I NDRITUR I GJYSHIT

(Adem Jasharit të Ri - Nipit të Legjendarit)

 

Ti erdhe në jetë

sikur Hyji i dritës

për një të vërtetë

në rrugën e rritës.

 

Formulën e Pagëzimit

e kishe tek rrënjtë

Në emër të atit të birit

e Shpirtit të Shenjtë!

 

Dhe more një Emër

të Gjyshit-Legjendar

Emblemë në zemër

Lulëkuqe e Fanar.

 

Ëndërr Besë e Shpresë

mos ju hapëro mëdyshit

një rrugë një adresë

Ballë i ndritur i Gjyshit!...

 

EMBLEMË DRITE

(Mark Krasniqit)

 

Gur me rrënjë i kësaj toke

në një shekull të një epoke

kurrë i përkulur gjithmonë në këmbë

në furtuna Lis e shkëmb.

 

Bimë e Kullave të Dukagjinit

rrjedhë kristal e Ujit të Drinit

Etnografinë nga Epokë e vjetër

Hyji i dritës me laps e letër!

 

T`u ngjat` jeta Burrë I dheut

nip-stërnip i Skënderbeut

Qiri i ndezur për kombin tënd

Emblemë drite për këtë vend!…(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora