E premte, 19.04.2024, 06:25 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Telegram ngushëllimi nga Halit Elshani

E merkure, 10.10.2012, 08:39 PM


ME RASTIN E VDEKJËS SË ATDHETARIT, Z.KADRI MANI

E le Leximin, e le gazetën « Shqipëria Etnike » e le familjën dhe miqtë.

Ju do shëndritni ,

si qiri në errësirë,

për të pa se ka do shkelim

dhe ka do ia mbajmë !

In memoriam

TELEGRAM NGUSHLLIMI

E nderuara familje e KADRI MANIT, në emër timin, familjës sime dhe në emër të: Shoqatave të dala nga lufta me seli në Bruksel, në emër të Rezistencës Kombetare Shqiptare « Enver Hadri » të Kosovës me seli në Mbretërinë e Belgjikës, pranoni ngushëllimet më të sinqerta për vdekjen e publicistit, shkrimtarit të përvujtur nëpër kazamatët e burxheve ish Jugosllave i cili as një herë nuk iu përul regjimit sllavo-komunist.

I nderuari mr.KADRI, nuk qenka lehtë të shkruajsh telegram ngushllimi për vdekjën rrelativisht të hershme, për shkrimin e fundit qe patëm gjatë kohës sa ishe në spital. Por ja qe fati dhe smundja e rëndë të gjujzuen në kohën kur pritnim sherimin e juaj, sepse  ende pritej nga Ju, aktivitët dhe punë të zellshme e sidomos gazeta e juaj Shqipëria Etnike që për dy dekada e udhëhoqe më mund dhe nder. Sikurse nuk ishte lehtë me caktue birin tuaj Blerimin, nxanësin tim të shkelqyer në pushime verore kur ti ishe duke vuajtur dënimin, kur soldateska komuniste serbe bashkë më kolaboracionistat përcillnin dhe saksiononin çdo levizje, çdo gjë !

..."Qetsohu njeri krenar dhe frenoje krenarin tande. E verteta nuk është jashtë teje, por në vetvehtën tënde. Gjeje vehtën në vetvehte, nënshtroja vehtës vetvehtën, frenoje vehtën dhe do të shohësh të vërtetën. Edhe të tjerët do t'i besh të lirë dhe do të njohësh vetvehtën sepse jeta do të begatohët."

I qoftë i lehtë dheu  i Kosovës!

Lavdi !

Halit Elshani,kryetar i Shoqatës”Miqt e TMK-ës ,

përkatesisht i Shoqatave të dala nga lufta

me seli në Bruksel

Riza Budakova,kryetar i Rrezistencës Kombetare Shqiptare të Kosovës

në Belgjikë

Bruksel , 10 tetor 2012(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora