E diele, 19.05.2024, 06:43 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Toptani në politikë të frymës së vjetër!

E shtune, 11.08.2012, 10:59 AM


Toptani në politikë të frymës së vjetër!

Nga Kadri Mani

kadrimanii@hotmail.com

Toptani mashtrues enverist-stalinist i pandreqshëm, kritikon atdhetarin Berisha!

Toptani do të bashkohet edhe me Alenacën Kuq e Zi, komuniste, për ta rikthyer prapa Shqipërinë!

Bamir (bakeq!) Toptani si pinjoll i familjes tradhtare, u bë me Edi Ramën dhe e tradhtoi demokracinë dhe Berishn!

Bakeq Toptani dështoi në familje dhe në këshilltarët: ata ranë aq poshtë sa të mos jenë në gjendje ta mësonin Bakqin e fatkeqin e tyre ta fliste shqipen, e të mos e shkilte standardin aq shëmtueshëm: vënd, mënd, kuvënd, zëmër... (vend, mend, kuvend, zemër...)

Desdha ta ndihmoja që të mos gabojë as në politikë dhe as në gjuhë, i lemi mbrapsht nuk hëngri llaf, meqë paska pasë marrë rrugën e tradhtisë!

Vetë kritika e Bamirit kundër Berishës, ta përkujton bisedën e asaj gruajes xhagajdure:

-Mabjmani kopilin sa t’i them kurvë, derisa s’më ka thënë!

 

Lexoni e (mos) besoni!

 

Topi: Berisha si komunist

Kreu i SHISH, Topi: Berisha përpjekje për të kapur çdo institucion

“Bota sot”,  E premte, 10 gusht 2012

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi komentoi shkarkimin e Bahri Shaqirit dhe emërimin e kreut të ri të SHISH-it, duke e konsideruar vendimin e pasardhësit të tij, si përpjekje të kryeministrit Berisha për të kapur të gjitha institucionet e vendit.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-Presidenti Topi tha se ndryshimet e fundit në institucione, duke nënkuptuar emërimin e kreut të ri të SHISH-it dhe nënkryetarit të KLD-së, janë simptoma të qarta të një politike totalitariste.

“Ka simptoma të qarta të një politike totalitariste. Tendenca për të kapur të gjithë pushtetet. Brenda 2-3 javësh ka pasur ndryshime në institucione të rëndësishme. Tentativa e kryeministrit është e qartë, për të kapur çdo institucion.”- u shpreh Topi.

Ish-presidenti tha se në zyrën e tij nuk mbërriti asnjë propozim nga kryeministri Berisha për shkarkimin e kreut të SHISH-it, apo emërimin e ndonjë tjetër kandidati. “Nga Berisha nuk kam pasur asnjë propozim për shkarkimin e Shaqirit. Pati debate vetëm për projektligjin për SHISH, pasi u hartua pa bashkëpunimin me SHBA.”- tha ai.

Sipas Topit, shkarkimi i Shaqirit ngre shumë pikëpyetje për SHISH dhe se ky ndryshim i shërben politikës.

I pyetur në lidhje me angazhimin e tij në politikë me Frymën e Re Demokratike, ish-presidenti tha se për momentin ka bërë vetëm një hap drejt afrimit me FRD-në, ndërsa konfirmoi se fundi i këtij muaji do të shënojë zyrtarisht rifillimin e karrierës së tij në politikë me partinë e re të spektrit të djathtë.

“Eshtë detyrim për tu rifutur në politikë dhe për të rikthyer ato standarde që në mjaft linja po shkojnë duke u përkeqësuar.”- vijoi Topi.(Vota: 6 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora