E premte, 24.05.2024, 11:45 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Reagim për një reagim!

E hene, 23.07.2012, 07:58 PM


Reagim për një reagim!

Sabri Novosella dai, shtron dreka e darka dhe del “historian” me pirateri!

Nga Kadri Mani

Te gazeta “Bota sot” e datës 21 korrik 2012, f. 13, me mbititull: “Reagim ndaj Fadil Lepajës” dhe me titull: “Shakagji mos bëni shakara!”

Jo-shakagji, por-shkaxhinj, FGJSH, Tiranë, 2006, f. 1000; por rrobaqepësit e shefit të fermës së viçave edhe i falet!

Zotni Fadil Lepajën e njohim për gazetar, analist, shkrimtar, aktor, dramaturg... dhe e paska kritikuar Kryetaren Atifete Jahjaga, kurse Sabri Novosella jo vetëm që i ka kritikuar udhëheqësit tanë: Ibrahim Rugovën, Nekibe Kelmendin... por edhe ka këkuar kokat e tyre!!

“Kemi gabuar fort të parin nuk e kemi vra Ibrahim Rugovësn”-(Sami Dërmaku) shfrynte mllefin pas çlirimit në odën tonë në Prishtinë):-“Dy vilafali kush të m’i hjek-(likuidojë) dy nga më të mëdhenjtë”- (Sabri  Maxhini-Noovosella, krahas Samit.- kurse vite me radhë  Sabri Novosella propagandonte.”Kur ka shkaur Ibrahim Rugova në Zagreb te Tugjmani, Tugjmani i ka thënë:

“Na duhet të luftojmë Ibri vëllai?”

“Jo, ne me dialog, edhe ju duhet me dialog!”- kurse Tugjmani i tha:

“Marsh bre, xhukelo!”-(ik ore minak rrugësh),- gjë që  sjelljet e tilla nuk janë të njohura në diplomaci. Për mospërfillje, Bajram Curri i kishte thënë një ambasadori: s’dua me ta pa bojën!-kaq.

Dhe kur u pa puna se Tugjmani deri në minutat e fundit të vdekjes së tij të zezë kishte  qenë në kontakt me Millosheviçin për ndarjen e Bosnjës e të Kosovës, unë i pata thënë Sabriut:

“E di se çka ke bërë me atë dialogun e trilluar, se mos ishe ti prezent!?- duhet t’i kërkosh  falje?”

“Pjesërisht!”- e tha këtë ashtu kot, i zënë në befasi, vetëm sa të tërhiqej nga situata, se as pjesërisht as kurrë.

“Mirë, ore, mirë, ti duhet t’i kërkosh falje bublike, e pastaj pjesërisht a tërësisht,  tutje është punë për lexuesit, për opinionin.”

(“Dr. Ibrahim Rugova Triumfoi në Kosovë dhe në Hagë!!”, Prizren, 2002, f. 136-137)

Tash lexuesit e kanë të qartë se për cilën “Amerikë” e ka fjalën shefi i fermës së viçave, kur dihet orientimi i Ibrahim Rugovës e Nekibe Kelmendit-për miqësi të përhershme me Amerikën!!(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora