E marte, 23.04.2024, 09:02 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Tre amerikanë të trashë!!!

E shtune, 14.07.2012, 03:29 PM


TRE AMERIKANË TË TRASHË!!!

/Sipas humorit: tre gjermanë të trashë, por që tash nuk është humor/

Nga Kadri Mani

Tre amerikanë të trashë: Kajdanova-Delli-Kalluxha, “popullin” serb fort e kanë dashtë!!!

Ata tre diplomatë të trashë as e kanë njoftë Kosovën dhe as Serbinë!!

Nuk e kanë njohur Bosnjën dhe as Srebrenicën, i madhi Zot jua lashtë bosh kalanicën!!! Juve dhe fëmijëve tuaj!!!

Për t’u treguar të mirë me Ban Ki Munin,  me Evropën e me Rusinë, ata tre fëtyrat e veta i nxinë!!!

Delli “e mori vesh” në bazë të Kishës së Graçanicës se edhe Kosova na qenkësh serbe! Kurse Kalluxha (që s’di pos të luaj guxha!), tha: të mos zbulohen vrasësit e Selver Haradinajt i vrarë në Mitrovicën e veriut!!!

Dhe si shpërblim për këto përkrahje, jua dogjën Ambasadën amerikane në Beograd!!

Këta tre amerikanë të trashë nuk e kanë pas parasysh masakrën e Toplicës! As masakren e Srebrenicës!

Sot më 13.7.2012 u bënë homazhe në Srebrenicë: kush s’ka sytë as veshtë  dhe as ndjenjat njerëzore të solidariteti me viktimta e pafajshme dhe nuk merr pjesë në dënimin e çetnikëve dhe të ushtarëve holandezë, e përjetofshin në familjet e në fëmijët e vet!!!

I nderuar Kryetar Obama, “diplomatë” të tillë të mos na dërgoni më; se është dro ta hanë të pafajshimit në vend të tre të trashëve!!!

Fundërrinat e Kishës Ortodokse Serbe, s’kanë fe as Zot! Diplomacia botërore këtë e di, kurse ata që nuk e dinë, po e përjetojnë në lëkurën e tyre!

Përkrahim Diplomacinë Angleze që të mbahet (edhe) një Konferencë e Berlinit, ku do të ridefinohen kujfijtë e Ballkanit që të përmirësohen padrejtësitë paraprake, dhe të vëhet qetësia.

 

__________

Obama: Srebrenica një nga ngjarjet më të errëta të shekullit 20

Beta | 11. 07. 2012

Kryetarri i SHBA, Barak Obama, shpalli sot se emri  Srebrenicë  vijimisht do të jetë i njohur me ngjarjet më të errëta të shekullit 20.

Obama shtoi se SHBA "hedhin poshtë qëndrimin që të shtrembërohen përmasat e këtij krimi, që të arsyetohet motivi për krim, të fajësohen viktimat, dhe të mohohet e vërteta e pamohueshme  se ajo ka qenë gjenocid".

- Të gjithë ne jetojmë në vazhdimin e procesit të pajtimit dhe eejetën e qetë të bashkëjetesës të qytetarëve të Bosnjes e Hercegovinës e të Ballkanit, spse kjo domethënë përfundimisht hedhja poshtë e së keqës e cila nisi me luftrat dhe solli gjenocidin në Srebrenicë- tha Obama.

Šhefja e diplomacisë së Evropës, Ketrin Ešton. dh komesari për zgjerim, Štefan File, bënë sonte homazhe viktimave të gjenocidit në Srebrenicë dhe thirrën për pajtim në regjion.
- Mendimet tona janë me ata të cilët i kanë humbur më të dashurit në gjenocidin  e korrikut të vitit 1995. – thuhet në njoftimin e përbashkët Ešton i Filea me rastin e shtatëmbdhje të vjetorit të masakres në Srebrenicë.
 Ata i grioshën liderët politikë të BeH e të regjionit që të kontribuojnë në procesin  vendosjes të dreejtësisë, të pajtimit e të pranimit të asaj se çfarë ka ndodhë.
 - Naga ata presim që të bëjnë hapa shtesë  kah ardhmëria në të cilin ndodhia si e Srebrenicë të jetë e i pamendueshëm , e të gjithë t’’i nderojnë viktimat – thuhet në njoftimin.

Edhe shumë funksionarë të tjerë evropianë iu rikthyen sot përvjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, me porosi që ai krim  nuk guxon të harrohet.

-Kujtimet në tragjedinë e Srebrenicës gjithnji janë të dhembshme – tha në njoftimin e tij me shkrim ekzekutuesi i parlamentit Evropian për Serbi, Jelko Kacin.
Ai theksoi s e "udhëheqësit serbë për shkak të së ardhmës të regjionit  dhe të së ardhmës së gjeneratave të cilave nuk guxon t’iu lihehtn shqyrtimet për këtë pyetje, doemoss duhet pranuar faktin  se në Srebrecinisë ka ndodhl gjenocidi, i planifikuar, i organizuar dhe i realizuar deri te kupola politike dhe ushtarake e Republikës Serbe të atëhershme.

Me tl njëjtin rast u paraqit edhe Tanja Fajon, informatore EP për Kosovë, e cila,  poashtu, theksoi se familjet e shumë viktimave edhe pas shtatëmbëdhjetë vjetësh nga krimi kërkojnë eshtrat e babave, burrave, bijëve e vëllezërve.

-Ajo ishte gjenocid, sado që poliitikanët në regji i shmangeshin të vërtetës – theksoi ajo

Po cila është ushëheqja serbe sot?

Udhëheqja e sotme serbe dhe pjesa më e madhe e serbëve shovenistë, jo që nuk janë penduar, por në vijimësi kërkojnë sherr duke u betuar për ripushtime!! Për gjenocid e për masakra të r eja, në sytë e Evropës e të Botës!!(Vota: 9 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora